Natura vs smog. Kto wygra walkę o powietrze w miastach?

W chwili, gdy powstanie ten wpis, największe stężenie smogu PM10 odnotowuje się w Krakowie – 44 µg/m3[1] , przy czym stan alarmu to stężenie na poziomie >80 µg/m3 . Czy możemy zatem swobodnie odetchnąć z ulgą?

Nie, ponieważ już ten poziom powinien budzić niepokój, ale bez obaw, ze smogiem można wygrać.

Czym jest smog?

Określenie „smog” to połączenie dwóch anglojęzycznych słów” „smoke” (dym) i „fog” (mgła). Zjawisko to jest naturalnym skutkiem przekształceń zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza przy nieefektywnym spalaniu paliw w gospodarstwach domowych, w samochodach oraz w szeroko pojętym przemyśle. Szkodliwa „chmura” pyłu pojawia się w konkretnych okolicznościach, najczęściej w chłodne, bezwietrzne dni. Wzmożone stężenie smogu jest więc obserwowane głównie w dużych aglomeracjach, przede wszystkim jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym, gdy przesiadamy się z rowerów do samochodów i dodatkowo ogrzewamy nasze domy.

 Na terenie Polski obserwujemy:

  • pyły PM 10
  • pyły PM 2,5 (tak zwana drobna frakcja, w skład pyłu wchodzą wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren, a także dwutlenek azotu i ozon troposferyczny)
  • benzen

Dlaczego to problem?

Smog ma postać pyłu zawieszonego w powietrzu. Nie tylko ogranicza on widoczność, ale przede wszystkim ma szkodliwy wpływ na zdrowie wszystkich organizmów: od ludzi, poprzez zwierzęta, aż do roślin. Niepożądane substancje bez problemu przedostają się do wody i osadzają się w glebie, łatwo przenikają do dróg oddechowych mieszkańców miast. Szczególnie zagrożeni są ludzie z chorobami układu oddechowego, alergicy, kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. Długotrwała ekspozycja na smog powoduje chroniczny kaszel, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz dolegliwości płuc. Coraz częściej obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Cierpi również nasze otoczenie: kwaśne deszcze zanieczyszczają wodę i glebę, degradując środowisko naturalne, a nawet… wyniszczając budynki.

Jak walczyć ze smogiem?

Smog jest ponurym skutkiem rozwoju miast i poprawy warunków bytowych człowieka, jednak nie należy się godzić z jego obecnością. Istnieje bowiem kilka sposobów na ograniczenie jego szkodliwych skutków, które wcale nie wymagają wielkich wyrzeczeń. Ratunku możemy bowiem szukać w naturze – zadrzewione parki, skwery, a nawet niewielkie rabaty czy kwietniki są w stanie znacząco obniżyć stężenie pyłów w powietrzu. Jesienią i zimą szczególnie ważną rolę odgrywają rośliny iglaste, które jako jedyne nie przekwitają. W pozostałych sezonach o czyste powietrze walczą dla nas drzewa liściaste i rośliny ozdobne, skuteczne „pochłaniacze” szkodliwych substancji, w tym między innymi dwutlenku węgla.

Jak to działa?

Rośliny stanowią rodzaj filtra, dlatego tak ważna jest ich obecność w naszym otoczeniu. Ich liście, pokryte woskiem bądź włoskami, „zbierają” zanieczyszczenia pyłowe i pochłaniają (bez szkody dla siebie) najbardziej szkodliwe związki chemiczne, w tym formaldehyd czy benzoapiren. Szczególnie dobrze radzą sobie wspominane już iglaki, do których pył po prostu się „przykleja”, jednak robią to, poświęcając swoje zdrowie – dbajmy o nie szczególnie, bo wiele im zawdzięczamy!

Co dalej ze smogiem?

Tak zwany „dzień bez samochodu”, rozbudowa sieci komunikacji miejskiej, nowe ścieżki rowerowe, przebudowa przemysłowych kominów czy domowych pieców grzewczych – to tradycyjne metody walki ze smogiem w miastach. Warto sięgnąć również po naturalne sposoby, nie tylko skuteczne, ale dodatkowo estetyczne.

Świebodzin | Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Zielone enklawy stworzą w miastach strefy pozbawione smogu, dlatego tak ważne są nasadzenia w donicach, rabaty, kwietniki, czy nowe parki, w których mieszkańcy będą mogli wypocząć i spędzić kilka chwil w trosce o swoje zdrowie.

Kamienna Góra| Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Legnica| Źródło: www.terraform.pl

[1] https://www.polskialarmsmogowy.pl/, 4.10.2017.

Zapisz