Natura łączy narody

12 sierpnia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czesi, podobnie jak my, uwielbiają otaczać się naturą – również w przestrzeniach miejskich. Nie dziwi więc szczególnie piękne ukwiecenie czeskiej części Cieszyna. Odwiedźmy naszych południowych sąsiadów:

kwietniki cieszyn (2)Źródło: www.klus.cz

Nie tylko samo zamiłowanie do roślin, ale również sposób aranżowania przestrzeni miast upodabnia nas do Czechów. W Cieszynie spotkać można rozwiązanie, które dobrze znane jest już na terenie Polski – wieże kwiatowe obsadzone różową pelargonią i surfinią. Za piękny efekt, jaki uzyskano w centrum miasta odpowiada lokalne ogrodnictwo, firma Klus.

kwietniki cieszyn (4)Źródło: www.klus.cz

Krajobraz przed urzędem miasta w Cieszynie przywodzi na myśl widoki, jakie oglądamy np. w Toruniu lub Białymstoku – dwie wieże kwiatowe zdobią wejście do najbardziej reprezentacyjnego z budynków. Tutaj kwietniki obsadzono różowymi kwiatami i uzupełniono je delikatnym akcentem w żółtym kolorze, sprawiając, że charakter lokalnej architektury nabrały miłej dla oka dynamiki.

kwietniki cieszyn (1)Źródło: www.klus.cz

Dwie główne dekoracje to jednak dopiero początek – pozostałe konstrukcje ulokowano na przestrzeni całego placu, który został zaaranżowany zgodnie z obowiązującymi trendami, czyli dominuje w nim minimalizm i szary beton. Obecność kwiatów pozwoliła zrównoważyć surowość tego miejsca bez zakłócania pierwotnych założeń architektonicznych – jest pięknie!

kwietniki cieszyn (3)Źródło: www.klus.cz

Pomysł dekorowania miast sprawia, że niejeden Polak może poczuć się w czeskim Cieszynie zupełnie jak w domu. Na tym jednak nie koniec podobieństw! Cieszyn został ukwiecony zarówno na poziomie chodników, jak i ponad głowami przechodniów – wiszące wieże kwiatowe zdobią latarnie w tak samo spektakularny sposób, jak w wielu rodzimych miejscowościach.