Okna na świat

Tagi: fotografia, miasto, okna świata, przestrzeń miejska, 3 marca 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

To zaskakujące, jak bardzo mieszkańcy budynków utożsamiają się ze swoją najbliższą przestrzenią. Artystyczny dowód tego założenia znaleźliśmy w projekcie fotograficznym André Vicente Gonçalvesa pt. „Okna świata”.

Co tak bardzo zachwyciło nas we wspomnianej inicjatywie? Przede wszystkim jej różnorodność, a jednocześnie… spójność. Poprzez fotografowanie okien oraz drzwi kamienic i domów, André tworzy obrazkową opowieść o odwiedzanych miejscach: Paryżu, Wenecji, Trydencie, Porto oraz Londynie. Banalnie łatwy pomysł na uchwycenie ducha konkretnego miejsca w jednym elemencie – oknie lub drzwiach, zaowocował wyjątkową kolekcją kolaży.

Trydent, Włochy

Poszczególne kolaże zachwycają szczegółami – sami spędziliśmy długie chwile na poszukiwaniu kolejnych detali i nie były to momenty stracone! To fascynujące, że okiennice i drzwi są naszymi naturalnymi „ramami”, przez które obserwujemy przestrzeń miejską… a także stanowią medium, przez które ta sama przestrzeń przenika do naszej codzienności.

Seria zdjęć André ma więc również wymiar symboliczny – niektóre ujęcia łatwo rozpoznać nawet bez znajomości opisów: stylowych okiennic Londynu czy szalonej kolorystyki włoskiej uliczki nie sposób pomylić! Poniższa galeria to tylko mała część arcyciekawej kolekcji zdjęć – po więcej zajrzyjcie na stronę www autora: klik.

Inspirowani, który z kolaży najbardziej Was zachwycił?

źródło: www.andrevicentegoncalves.com