Naładuj baterie

Naładuj baterie


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Bujane fotele to rozrywka wyłącznie dla starszych pokoleń? Niekoniecznie! Te fotele pozwalają wypocząć, a na dodatek przetwarzają energię słoneczną na prąd dla elektronicznych urządzeń przenośnych.

soft rockersŹródło: www.landarchs.com

Niedawno pisaliśmy o niezwykłych podświetlanych ławkach z Bostonu. Okazuje się, że to nie pierwszy tak ciekawy pomysł na przestrzeń publiczną tego miasta!

Już w 2001 roku w Bostonie ruszył projekt obejmujący wdrożenie niezwykłych bujanych foteli stworzonych dla przestrzeni publicznej. Program Softr Rockers został zainicjowany przez studentów Massachusetts Institute of Technology (MIT) i dlatego zrealizowano go właśnie przed głównym budynkiem tej uczelni.

soft rockersŹródło: www.designhomeonline.net

Na czym polega wyjątkowość Soft Rockers? Mogą wydawać się po prostu designerskimi leżankami-ławkami, jednak okazuje się, że oferują one o wiele więcej. W projekcie połączono ergonomiczną formę mebla z modernistyczną formą i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

soft rockersŹródło: www.landarchs.com

W zewnętrznej powłoce siedziska zainstalowane zostały panele słoneczne, które pozwalają gromadzić energię słoneczną i przekształcać ją w prąd elektryczny. Dzięki temu możliwy jest wypoczynek na świeżym powietrzu oraz ładowanie najróżniejszych urządzeń elektronicznych w jednym momencie.

soft rockersŹródło: www.architizer.com

Energia słoneczna została również wykorzystana do oświetlenia ławki nocą – gwarantując tym samym możliwości użytkowania także po zmroku. Ergonomiczna forma mebla to nie tylko komfortowa pozycja dla ciała, ale również optymalne pozyskiwanie energii słonecznej – balansując ciałem użytkownik kieruje całą konstrukcję ku słońcu, a sobie zapewnia przyjemny cień. Poprzez kołysanie uruchamia się system śledzenia słońca, a 35-watowe ogniwa fotowoltaiczne pracują z maksymalną wydajnością.

soft rockersŹródło: www.instructables.com

Te nowoczesne meble miejskie zachęcają do relaksu i odreagowania stresu. Kojące bujanie to doskonały sposób na spędzenie kilku chwil w ciągu dnia, i to bez konieczności całkowitego odrywania się od rzeczywistości.

Co sądzicie o takich projektach dla miast?

Dodaj komentarz