Najpiękniejsze schody na świecie

Najpiękniejsze schody na świecie

Brak schodów to klęska komunikacyjna. Czy wiecie jednak, że bez nich miasta stałyby się również szare i smutne? Przekonajcie się, że współczesne schody bywają dziełami sztuki!

schody w przestrzeni miejskiej

Schody umożliwiają komunikację pomiędzy różnymi poziomami. Pozwalają również na swego rodzaju komunikację z historią, bowiem to właśnie ten element architektury towarzyszył człowiekowi od zawsze, praktycznie nie zatracając swojej formy i funkcjonalności po dziś dzień. Zebraliśmy najciekawsze przykłady schodów, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale również wprowadzają do niego nieco radości i kolorów:

schody w przestrzeni miejskiejŹródło: www.bryla.pl

Schody w przestrzeni miejskiej grają już nie tylko rolę czysto funkcjonalną, ale coraz częściej stają się nietypowym płótnem dla artystów. W lipcu poprzedniego roku pisaliśmy o schodach, które powstały przy poznańskim moście Chrobrego – nie wzbudziłyby naszego zainteresowania, gdyby nie fakt, iż naniesiono na nie wizerunek barwnych kredek.

schody w przestrzeni miejskiejŹródło: www.poznan.gazeta.pl

Pomysł malowania schodów wyszedł od twórców bloga Ulepsz Poznań, a ich idea została przeniesiona w wiele innych części miasta. Motyw bajecznie kolorowych kredek zdobi nie tylko schody przy moście Chrobrego, ale również te przy ul. Chwiałkowskiego.

schody w przestrzeni miejskiejŹródło: www.poznan.naszemiasto.pl

Przykłady kreatywnego zagospodarowania schodów można mnożyć w nieskończoność – schody w amerykańskim San Fransisco ozdobiono mozaiką wzorów zaczerpniętymi z natury: kwiatami i zwierzętami.

USA, San Francisco, 16-ta Aleja Kaflowych Schodków

schody w przestrzeni miejskiejŹródło:www.awareness-time.com

Schody często są dopasowane do otaczających budynków. Te prowadzące do filadelfijskiego Muzeum Sztuki zdobi wielka podobizna samego Salvadora Dali!

USA, Filadelfia, schody pod Muzeum Sztuki

schody w przestrzeni miejskiejŹródło: www.bryla.pl

Liczące sobie ponad 4 wieki i 142 stopnie schody Santa Maria del Monte w sycylijskim miasteczku Calta Girone od dawna stanowią tło dla artystycznego projektu. Odbywający się tu Festiwal Kwiatów La Scala to okazja do tego, by udekorować schody żywymi roślinami. Aby zachować piękno kwiatów jak najdłużej, zrezygnowano z ciętych roślin i zdecydowano się na donice, które układane się według wcześniej opracowanego projektu.

Włochy, Calta Girone, schody Santa Maria del Monte

schody w przestrzeni miejskiej Źródło: www.mymodernmet.com

Okazuje się jednak, że schody mogą być elementem architektonicznym, artystycznym płótnem, ale również nośnikiem ważnych idei – młodzież z syryjskiego miasta Deir Ateih naniosła na kamienne schody kolory, przekazując jednocześnie swój pokojowy manifest i sprzeciw wobec panującej w regionie wojny.

Syria, Deir Ateih

schody w przestrzeni miejskiejŹródło: www.thisiscrisp.net

Schody na całym świecie dają pole do popisu dla artystów, którzy mogą wyrażać siebie w niezwykły sposób, a tym samym przyczynić się do poprawy wizerunku miejskiej przestrzeni. Zobaczcie przykłady najpiękniejszych i najciekawiej zaaranżowanych schodów:

Francja, schody pod katedrą św. Maurycego

schody w przestrzeni miejskiej Źródło: www.mymodernmet.com

 Wuppertal, Niemcy

schody w przestrzeni miejskiejŹródło:www.triadvisor.co.uk

 Iran, Teheran

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.archemon.com

Francja, Morlaix

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.jestpozytywnie.pl

Turcja, Stambuł

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.earthporm.com

Brazylia, Rio de Janerio

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.wprost.pl

USA, San Francisco, 16-ta Aleja Kaflowych Schodków

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.jestpozytywnie.pl

Liban, Bejrut

schody w przestrzeni miejskiej (1)Źródło: www.jestpozytywnie.pl

Dodaj komentarz