Najpiękniejsze parki i ogrody świata

Tagi: ogrody, parki, podróże, relaks, zieleń, 24 kwietnia 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Łazienki Królewskie w Warszawie czy japoński ogród w Vancouver?  Zobaczcie kilka najpiękniejszych parków i ogrodów świata. Historie ich powstania są naprawdę niezwykłe!

Podczas podróży po rozmaitych zakątkach świata najczęściej zachwyca nas architektura i egzotyczny dla nas krajobraz. Na drugim miejscu turyści stawiają nowe smaki i kulinaria charakterystyczne dla danego regionu. Na trzecim  – uczucie relaksu. Można połączyć te trzy rzeczy wybierając się do jednego z prezentowanych poniżej parków.

Park Güell w Barcelonie

Obiekt miał być najpierw luksusowym osiedlem, dziś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Barcelony. Osiedle zaprojektował słynny architekt Antonio Gaudi na zlecenie swojego przyjaciela Eusebia Güella, prace rozpoczęto w 1900 r., jednak zostały wstrzymane po 14 latach. Sprzedano jedynie dwa domy z 60! Władze miasta przekształciły teren w park, który przyciąga turystów z całego świata. To tu znajduje się najdłuższa ławka miejska, jaką kiedykolwiek wybudowano.

Central Park, Nowy Jork

W drugiej połowie XIX wieku ogłoszono konkurs na plan zagospodarowania przestrzeni Nowego Jorku, który biurowce pochłaniały w szybkim tempie.

 Zwyciężył projekt Fredericka Law Olmsteda i Calverta Vauxa, którzy do dziś nazywani są założycielami Central Parku, zlokalizowanego w samym sercu Manhattanu. Nowojorczycy szczególnie cenią sobie strefę Sheep Meadow. Nazwa łąki nawiązuje do historii  – w latach 1860-1934 faktycznie był to teren wypasu owiec.

Ogrody Butchart, wyspa Vancouver

Położona na terenie kamieniołomu wapiennego posiadłość państwa Butchart zasmucała szarym krajobrazem.

Żona pana Butcharta postanowiła jednak zamienić to miejsce w bajkowy ogród. Tak powstały piękne ogrody, które zachwycają roślinnością w każdym sezonie.

Ogrody Luksemburskie, Paryż

Jak najlepiej ukoić smutek? Królowa Maria Medycejska z tęsknoty za rodzinną Florencją i żałoby z powodu śmierci męża potrzebowała specjalnego miejsca, w którym będzie mogła spędzać chwile w samotności. Tak powstały Ogrody Luksemburskie, w których odpoczywała księżna.

Na życzenie królowej wzniesiono też Pałac Luksemburski, wzorowany na florenckim Pałacu Pitti, gdzie spędziła dzieciństwo.

Łazienki Królewskie

W warszawskich Łazienkach właściwie nie słychać szumu miasta, a krajobrazy zapierają dech! Historia Łazienek Królewskich sięga XVII wieku gdy marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski zakupił ogromny teren i postanowił stworzyć prywatny zespół parkowo-pałacowy.

Czasy świetności parku, który jest dumą mieszkańców stolicy, przypadają jednak na okres panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król zlecił przekształcenie niewielkiego pawilonu Łaźni Lubomirskiego w letnią rezydencję. Tak powstał najsłynniejszy obiekt parku – Pałac na Wodzie, w którym król urządzał latem słynne obiady czwartkowe.