Najpiękniejsze kwiaty jesieni – wrzosy, chryzantemy, aksamitki

Najpiękniejsze kwiaty jesieni – wrzosy, chryzantemy, aksamitki

28 września 2011


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Co oprócz wrzosów i chryzantem może zdobić nasze ogrody, tarasy i balkony jesienią? Oto kwiaty i trawy, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie.

Wrzos to niewątpliwie symbol jesieni. Białe, różowe, fioletowe kwiaty świetnie prezentują się samodzielnie i w zestawach. Ich kolor warto podkreślić kolorową osłonką. Wrzosy są piękne nawet wtedy, gdy zapomnimy o ich podlaniu. Suche gałązki długo utrzymują kwiaty.

Chryzantemy drobnokwiatowe tworzą kolorowe kule. Są niewątpliwą ozdobą wejścia do domu, tarasu, rabat – świetnie komponują się z dyniami i wrzosami. Są wrażliwe na mróz, który warzy ich kwiaty. Rośliny w donicach warto chronić przed mrozem w domu, by dłużej cieszyły oczy.

Aksamitka kwitnie od lipca do października. Jest mało wymagająca i odporna na suszę. To prawdziwa ozdoba jesiennych ogrodów i donic i świetnie wpisuje się w barwy jesieni.

Dalie to rośliny bulwiaste, które należy sadzić po wiosennych przymrozkach (V). Kwitną do lipca do października. Dodają rabatom kolorów.

Jeżówki kwitną od czerwca do października. Po przekwitnięciu zdobią rabaty i donice kolczastymi główkami. Ostatnio pojawiło się mnóstwo nowych odmian jeżówek – o kwiatach pojedynczych, pełnych, w różnych kolorach.

Pelargonie, nie są kwiatami wyłącznie jesiennymi – kwitną od posadzenia do pierwszych mrozów.  Mimo że bardzo popularne – mają wielu wielbicieli. Mnogość ich odmian i kolorów sprawia, że można je komponować w przeróżnych zestawieniach. Mogą być szczególnie wyrazistym akcentem jesiennych donic na tarasach i balkonach.

Kocanki ogrodowe kwitną od lipca do października. Można je wysiewać (pod osłoną w marcu lub kwietniu, do gruntu w maju) i pikować lub sadzić sadzonki kupione w sklepie ogrodniczym. Najlepiej rosną na rabatach w miejscach słonecznych, na żyznych glebach. W skrzynkach i donicach mogą nieco mniej obficie kwitnąć. Ich intensywne kolory i lśniące, łuskowate płatki są wyjątkowo dekoracyjne. Kocanki świetnie nadają się do suchych bukietów.

Kapusta ozdobna. W momencie, gdy inne roślinny straciły swój urok kapusta ozdobna może w ciekawy sposób urozmaicić nasz ogród, taras lub balkon. Kapusta zyskała bardzo szybko dużą popularność wśród florystów z całej Europy, głównie jako dodatek do bukietów i innych kompozycji. Roślina nadaje się znakomicie do uprawy doniczkowej na tarasie lub balkonie. Nasiona wysiewa się od połowy czerwca do końca lipca.

Imperata jesienią przebarwia się w ognistą czerwień. Wprawdzie nie kwiaty są jej ozdobą, ale jesienne rabaty i donice wiele zyskają, gdy się na nich znajdzie. Trawa najlepiej prezentuje się na tle jednolitej zieleni lub w kompozycjach z innymi trawami.

Miskanty chińskie to okazałe trawy ozdobne dorastające 1,5 m. Jesienią mają piękne pióropusze, a liście wielu odmian przebarwiają się w kolory od pomarańczowego do ciemno purpurowego.

Źródło: https://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113408,10338054,Wrzosy__chryzantemy__aksamitki___najpiekniejsze_kwiaty.html

« »

Dodaj komentarz