Plebiscyt
Najbardziej zielone polskie miasto

Najbardziej zielone polskie miasto

24 lipca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Zgodnie z normami ekologicznymi na jednego mieszkańca dużego miasta powinny przypaść dwa dojrzałe drzewa, tak by zaspokoić nasze zapotrzebowanie na tlen. Które więc miasta w Polsce są najbardziej zielone?

Jak się okazuje tytuł najbardziej zielonego miasta należy do Szczecina, gdzie na jednego mieszkańca przypada 64,7 m2 tzw. zieleni wypoczynkowej. Nie dziwi mnie ten fakt, ponieważ miasto od dawna inwestuje w tereny zieleni oraz dba o swój wizerunek.  Zgodnie z raportem z 2008 r. wynika, że miasto ma 530 hektarów zieleni miejskiej.

Zielony wizerunek Szczecina

W centrum Szczecina znajdują się duże połacie parków. Zieleń miejska skupia się również na cmentarzach, gdzie przybiera charakter parkowy (powierzchnia 193,87 ha). To także liczne zielone wyspy, skwery i zieleń przyuliczna.

Samo centrum miasta – najbardziej rozpoznawalne miejsce Szczecina – Wały Chrobrego otoczone są zielenią.

Źródło: https://www.flickr.com/

W 2008 r. na rozwój oraz utrzymanie zieleni miejskiej przeznaczono ogólnie 7 mln zł., natomiast w 2009 r. kwota ta wzrosła do 8,5 mln zł.

Zieleń w jego centrum pełni przede wszystkim charakter ozdobny. Oczyszcza atmosferę, osłonę przed silnymi wiatrami, hałasem czy powodziami. Pełni również funkcję rekreacyjną i sportową. Co więcej wpływa pozytywnie na krajobraz, jak i na samych mieszkańców.

Niestety skuteczne zarządzanie zielenią w mieście wiąże się z wieloma problemami. Po pierwsze brakuje środków na realizację tego celu. Po drugie brakuje wykwalifikowanej kadry. No i po trzecie, nasza świadomość ekologiczna jest niestety na niskim poziomie.

Od kilku miesięcy możemy wędrować po Szczecinie dzięki wirtualnej mapie Google street view, zapraszamy przynajmniej do wirtualnego odwiedzenia Szczecina!

Wyświetl większą mapę

« »

Dodaj komentarz