Najbardziej zielone miasto świata

Najbardziej zielone miasto świata powstanie w Almere, na przedmieściach Amsterdamu. To projekt, który ma przekonać komisję do wybrania właśnie Almere jako gospodarza wielkich targów ogrodniczych – Floriade 2022.

Obecnie – od 5 kwietnia do 7 października – ma miejsce szósta edycja organizowanej raz na dziesięć lat Światowej Wystawy Ogrodniczej w Holandii.

Floriade 2012 odbywa się na obszarze około 5000 hektarów, niedaleko miejscowości Venlo. Zwiedzający, których organizatorzy spodziewają się w liczbie około 2 milionów, mają okazję do podziwiania specjalnie przygotowanych przepięknych ogrodowych aranżacji. Do ich utworzenia wykorzystano prawie dwa miliony cebulek kwiatowych, 190 tys. bylin, ponad 30 tys. krzewów ozdobnych, 5 tys. róż oraz 3 tys. drzew.

Źródło: https://inhabitat.com

O bycie gospodarzem targów  Floriade 2022 walczy już Almere – aby przekonać skład sędziowski do swojej kandydatury, rozpoczęto projekt na wielką skalę, mający zapewnić im tytuł najbardziej „zielonej” metropolii na świecie.

Projekt przewiduje wybudowanie około 60 tys. nowych, w pełni ekologicznych domów, wyposażonych w najnowocześniejsze systemu poboru energii alternatywnej. Budynki to oczywiście nie wszystko. Aby nadać większy wydźwięk całej imprezie, władze Almere zdecydowały się wybudować kilkadziesiąt obiektów, pełnych roślinności. Za ich realizację odpowiedzialna będzie holenderska firma MVRDV.

Źródło: https://inhabitat.com

Koncepcja ta zakłada przedłużenie centrum miasta o blisko 45 ha, które będzie tworzyć coś na wzór zatoki dla jeziora. Oprócz tego twórcy myślą o stworzeniu gigantycznej „biblioteki roślin”. Nowe centrum zakłada również stworzenie gigantycznego ogrodu pełnego domów, sklepów, biur, hoteli, a nawet przystani.

Źródło: https://inhabitat.com

Twórcy marzą, by ich projekt nie był jedynie piękny wizualnie, ale także funkcjonalny. Przewidują, że pomoże on w gospodarce energetycznej miasta, co więcej – ma zredukować zanieczyszczenia oraz… produkować żywność dla mieszkańców.

Źródło: https://inhabitat.com

Miasto ma być ekologiczną utopią, w której będzie istnieć harmonia i symbioza pomiędzy światem ludzi, roślin i zwierząt. Jest to piękna wizja, ale czy tak ambitny zamysł ma szansę na realizację? Dowiemy się zapewne dopiero za kilka lat…

Źródło: https://inhabitat.com

Źródło: https://inhabitat.com, https://architekturakrajobrazu.info/