Najbardziej kolorowy park na świecie

11 lipca 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

20 architektów, którzy stworzyli 20 różnych ogrodów na 176 hektarach – oto park miasta Jinzhou w liczbach. To prawdopodobnie najbardziej kolorowy park na całym świecie!

Muzeum ceramiki i park mozaikowy pekinŹródło: www.inhabitat.com

Postępujący rozrost miasta Jinzhou niedaleko Pekinu spowodował konieczność powiększania przestrzeni dla nowych mieszkańców. Tak właśnie powstał kolejny park, do stworzenia którego zaproszona 20 architektów krajobrazu z całego świata. Ich projekty nie były ograniczone żadnymi zasadami: artyści mieli uwzględnić w nich style swoich nacji i tożsamość kulturową.

 Muzeum ceramiki i park mozaikowy pekinŹródło: www.archdaily.com

Odłamki szkła posłużyły do stworzenia alejek i małej architektury, z kolorowej mozaiki powstały także donice miejskie o formie trójkątów. Co prawda nie ma tu wielu klasycznych ławek, na których można by wygodnie usiąść, jednak nic straconego – ich rolę z powodzeniem grają tutaj duże donice, które wykonano z betonowych odlewów.

 Muzeum ceramiki i park mozaikowy pekinŹródło: www.archdaily.com

Park stworzony przez 20 różnych osobowości ma mieszany charakter. Nie wtapia się ani w charakter miasta, nie nawiązuje też do konkretnego stylu architektonicznego, ani też stylu w architekturze terenów zielonych. To dynamiczna forma, która doskonale odzwierciedla stale rosnące miasto Jinzhou.

 Muzeum ceramiki i park mozaikowy pekinŹródło: www.landarchs.com

Wszystkie z geometrycznych donic ukwiecono w sposób odpowiadający charakterowi parku. Każdy gazon jest obsadzony innymi sadzonkami, co w połączeniu z ich charakterystyczną formą i niemalże przypadkową lokalizacją w przestrzeni, daje efekt niesamowicie miłego dla oka, barwnego chaosu.

 Muzeum ceramiki i park mozaikowy pekinŹródło: www.landarchs.com

Zobaczcie park miasta Jinzhou na filmie:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aF2sH_AjFPA[/youtube]

Dodaj komentarz