Na co choruje pelargonia?

4 maja 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

O najczęstszych przypadłościach pelargonii piszemy właśnie teraz, gdy miłośnicy kwiatów zakładają rabaty, a do przestrzeni miejskiej trafiają kwietniki kaskadowe obsadzone tą piękną rośliną.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Tydzień temu poznaliśmy najważniejsze walory pelargonii (klik, by przejść do wpisu), a dziś zastanowimy się nad tym, jak uchronić ją przed chorobami i szkodnikami. Co więc warto wiedzieć o pelargonii, by jeszcze dłużej cieszyć się jej urokiem?

kaskadowe konstrukcje kwietnikoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Pamiętaj o wodzie

Po pierwsze pamiętaj, że pelargonia nie cierpi suszy… ani przelania wodą. Tutaj niezbędna jest rozwaga. Nawet lekkie przesuszenie skutkuje przysychaniem liści, dlatego tuż przed umieszczeniem sadzonek w glebie, warto wzbogacić podłoże o Hydrogel Terra – substancję magazynującą wodę i dostarczającą ją w odpowiednich ilościach. Obecność tego preparatu pozwala zmniejszyć częstotliwość podlewania i sprawia, że można cieszyć się pięknymi pelargoniami nawet w środku upalnego lata.

Kompleksowa Usługa Zielona GóraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Chroń przed bakteriami

Pelargonie są stosunkowo odporne na choroby, jednak niekiedy może je zaatakować zaraza bakteryjna, która skutkuje gniciem i zamieraniem roślin. Na liściach pojawiają się brunatne plamy – niestety jest to proces nieodwracalny. Jednym ratunkiem jest usunięcie chorych roślin i użycie fungicydu na pozostałe kwiaty, a na przyszłość pamiętaj: do pielęgnacji roślin używaj oczyszczonych narzędzi, by nie ułatwiać bakteriom dostępu do skaleczonych tkanek.

Werticilioza to choroba pochodzenia bakteryjnego. Wywołuje plamy na liściach, powoduje gnicie korzeni, pędów i kwiatów. Czasami objawia się czerwieniejącymi liśćmi, a niekiedy nawet u nasady chorej rośliny pojawia się szary nalot – to grzybnie i zarodniki bakterii. Z chorobą walczymy eliminując chore rośliny i stosując odpowiednie substancje chemiczne.

Zabezpiecz przed grzybami

Częstą przypadłością tych pięknych roślin są choroby grzybowe, np. szara pleśń, objawiająca się wodnistymi plamami i mączystym nalotem. W tym przypadku rozwiązaniem jest stworzenie większych odstępów miedzy kwiatami, zwilżanie nadziemnych części i stosowanie ekologicznych preparatów ochronnych.

pelargonii chorobyŹródło: www.target.com.pl

choroby pelargoniiiŹródło: www.forumogrodnicze.info

Zgorzel zgnilakowa – brzmi nieprzyjemnie, a objawia się tym, że w miejscu stykania się łodygi z podłożem pojawiają się brunatne plamy. Choroba szybko rozprzestrzenia się na liście. Jak zapobiegać? Głównie rozważnie stosowanymi preparatami chemicznymi, a przede wszystkim: unikając nadmiernego przelewania pelargonii.

choroby pelargoniiiiiŹródło: www.bayergarden.pl zgorzel

Alternarioza dotyka głównie chorych, niepielęgnowanych roślin. Podobnie jak w przypadku zgorzeli, tutaj również objawem są brązowe plamy. Walczymy z nimi usuwając chore liście i wspierając pozostałe rośliny preparatami – byle rozważnie!

Pelargonii zdarza się… rdzewieć. Rdzą określa się chorobę, w wyniku której na liściach pojawiają się plamy o brunatnej barwie i regularnym kształcie. Tutaj należy uważać już podczas kupna sadzonek, bo już młode okazy mogą zarażać. W tym przypadku usuwamy chore kwiaty, a na pozostałych stosujemy specjalne preparaty chemiczne.

Zwalcz szkodniki

Zagrażające pelargonii szkodniki to głównie mszyce, przędziorki i mączliki – walczymy z nimi już na początku przygody z uprawą roślin, czyli zapobiegamy pojawianiu się ich. Warto zaznaczyć, że szkodniki rzadko kiedy żerują na naprawdę zdrowych roślinach!

choroby pelargoniiŹródło: www.wymarzonyogrod.pl

Dodaj komentarz