Modna przestrzeń publiczna

19 września 2013
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Geometryczny układ, eleganckie modernistyczne ławki, stonowane kolory skontrastowane z uporządkowaną zielenią stworzyły nowy, światowy trend organizowania przestrzeni publicznej.

Modna przestrzeń publiczna             Źródło: www.west8.nl

Odświeżonym wizerunkiem przestrzeni publicznej mogą pochwalić się w tym roku m.in. Kielce, Wrocław, Sopot i Świnoujście. Ku uciesze mieszkańców modernizowano układ, infrastrukturę oraz okoliczne tereny zieleni.

Modna przestrzeń publiczna
Źródło: www.worldarchitecturenews.com

W Pradze architekci poszli jeszcze dalej – na jednym z placów czeskiej stolicy wybudowano ogromny odpowiednik szachownicy, gdzie niektóre z pół w całości pokryto murawą, inne z kolei wypełniają kolorowe kamienne kostki, na których z powodzeniem można przeprowadzić szachową rozgrywkę.

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.freshhome.wordpress.com

Cała przestrzeń jest idealnie uporządkowana, ale nie surowa, lekkości dodają jej ławki z naturalnych materiałów, niewielkie fontanny oraz dużo drzew i zieleni.

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.stavebni-forum.cz

Na całym świecie furorę robią tak zwane wertykalne ogrody. To rozwiązanie pozwala udostępnić pieszym i pojazdom większą powierzchnię bez ograniczania zieleni miejskiej. Rzućcie okiem na Zieloną ścianę w Awinionie według projektu Patrici Blanci:

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.aryse.org

Odwiedzając Madryt, koniecznie zajrzyjcie na wybrzeże rzeki Manzanares, to właśnie tutaj powstał jeden z najlepszych projektów zagospodarowania przestrzeni. Mnóstwo uporządkowanej zieleni, geometryczny układ skweru, wygodne miejsca do siedzenia, schludna infrastruktura oraz imponujący widok na rzekę – Madryt ma powód do dumy!

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.architecturaldigest.com

W stolicy Peru zieleń wydobywa się wprost z chodnika. Tutejsze trawniki są eleganckie, wypielęgnowane, również wpisują się w trend geometrycznych dekoracji miejskich. Pełnią przy tym również rolę naturalnych ławek, a zakazy deptania murawy nie istnieją!

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.realwowz.net

Na placach całego świata popularny jest element wody. Tuż obok surowego kamienia i dokładnie przemyślanych dekoracji o geometrycznych kształtach wyrasta nieskrępowany potok – co za kontrast! Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w artystycznej dzielnicy amerykańskiego Dallas:

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.styleture.com

Tworząc plan zagospodarowania przestrzeni miejskiej, architekci muszą sprostać wielu kwestiom. W miejscach, gdzie trudno o naturalnie rosnące drzewa, stosują duże donice, tak jak np. w Sopocie na tzw. „Monciaku”, gdzie decydowano się na donice Tube marki TerraForm.

duże donice square Tube TerraForm  Źródło: www.terraform.pl

duże donice square Tube TerraForm Źródło: www.terraform.pl

Proste, stonowane donice Intel również wpasowują się w minimalistyczny trend nowoczesnych dekoracji, dlatego ustawiono je na nowym placu Świnoujścia.

duże donice TerraForm Intel  Źródło: www.terraform.pl

W obu polskich miastach koncepcja podążała za najnowszym trendem: place są oparte na geometrycznym układzie, z nowoczesną, minimalistyczną infrastrukturą o stonowanych barwach. Podobne rozwiązania są popularne na całym świecie.

Modna przestrzeń publiczna  Źródło: www.pinterest.com

Uporządkowana i nowoczesna przestrzeń publiczna to wizytówka dobrze zorganizowanego miasta. Bez zieleni jest jednak surowa i nieprzyjazna – dowodem na to przykłady i rozwiązania z całego świata.

Modna przestrzeń publiczna
Źródło: www.terraform.pl

Modna przestrzeń publiczna
Źródło: www.tropolism.com

duże donice square Tube TerraForm
Źródło: www.terraform.pl

Modna przestrzeń publiczna
Źródło: www.pinterest.com

Dodaj komentarz