Mobilna zieleń w Sosnowcu

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Sosnowiec, ulica Warszawska i Modrzejowska– tutaj już zaszły wielkie zmiany. Teraz czas na estetyczną rewolucję w innych częściach miasta: od niedawna ulicę Małachowskiego również zdobią wielkie donice od nuno’ni.

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.sosnowiec.pl

Sosnowiec stawia na „mobilną zieleń” i robi to z doskonałym skutkiem!

Rośliny w wielkich donicach już od kilku tygodni z powodzeniem zastępują te, które musiały zostać wycięte podczas rewitalizacji centrum. Mobilna zieleń staje się więc integralnym elementem krajobrazu Sosnowca. Idea nasadzeń w pojemnikach jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w zurbanizowanej przestrzeni, gdzie brakuje miejsca dla tradycyjnych nasadzeń.

kwietniki kaskadowe terra (1)Źródło: Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

To jednak nie koniec zmian! Pod koniec czerwca w Sosnowcu pojawiły się kolejne wielkie donice od nuno’ni. Wzdłuż ulicy Małachowskiego ustawiono szereg pojemników model Gianto 90 w kolorze antracytowym i czerwonym. Pojemniki są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu skutecznie oprą się ujemnym temperaturom i ewentualnym aktom wandalizmu, nie zmieniając wyglądu przez długie lata. Równie wytrzymały jest nasadzony w nich bukszpan: to łatwo poddająca się formowaniu roślina o niskich wymaganiach, a na dodatek zimozielona, więc będzie zdobić miasto również w okresie zimowym.

kwietniki kaskadowe terra (2)Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Tramwaje Śląskie odpowiadały za remont torowiska i nawierzchni, a miasto za zagospodarowanie chodnika wzdłuż ulicy. Zależało nam, aby wycięte drzewa zastąpić elementami zieleni miejskiej i postawiliśmy na kuliste bukszpany – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

nowoczesne donice nunoni (9)Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Duże donice od nuno’ni doskonale wpisują się w ideę mobilnej zieleni. Są wykonane z polietylenu o niskiej masie własnej i dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że doskonale sprawdzają się dekoracji chodników.

nowoczesne donice nunoni (9)Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Warto zaznaczyć, że w przypadku kolizji samochodowej ewentualne szkody są znacznie mniejsze, niż te, które powstają w wyniku uderzenia pojazdu w tradycyjny betonowy gazon – to gwarancja bezpieczeństwa.

nowoczesne donice nunoni (9)Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Ciekawym uzupełnieniem roślinnych dekoracji w Sosnowcu, a zarazem kontynuacją idei mobilnej zieleni, są kwietniki miejskie Terra obsadzone pelargonią bluszczolistną, które ulokowano na przystanku tramwajowym w centrum Sosnowca.

kwietniki terraMaciej Łydek/UM w Sosnowcu

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.sosnowiec.gazeta.pl

Zastąpienie wyciętych drzew kwietnikami i oryginalnymi donicami z estetyczną zielenią pozwoliło poprawić wizerunek centrum Sosnowca, gdzie w wyniku rewitalizacji zrezygnowano z naturalnie rosnących drzew. Połączenie funkcjonalności i natury jest więc możliwe!

nowoczesne donice nunoni (9)Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.sosnowiec.gazeta.plnowoczesne donice nunoni (9)
Źródło: www.sosnowiec.gazeta.pl

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.sosnowiec.gazeta.pl

Dodaj komentarz