Mobilna zieleń w mieście

11 lipca 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Miasta gwałtownie się rozwijają, przybywa dróg, parkingów czy nawierzchni betonowej. W zamian kurczy się nasz obszar zieleni w mieście. Jak więc wprowadzić zieleń do miejsc trudno dostępnych?

Na genialny pomysł wpadł Joe Baldwin, który rok temu uruchomił Eko metro. O zrealizowaniu takiego planu marzył już od trzech lat. Przy pomocy wielu wolontariuszy i wsparciu finansowym kilku organizacji jego plany zostały w końcu zrealizowane – akcja Art on Track.

Źródło: https://inhabitat.com

Dokładne ozdobienie wagoniku roślinami zajęło wolontariuszom nieco ponad trzy godziny.

Zielono było dosłownie wszędzie,  zieleń zwisała z sufitu, wyrastała z podłogi i pojawiła się przy oknie. Wykonawcy naprawdę postarali się, by stworzyć prawdziwą dżunglę na kółkach.

Źródło: https://inhabitat.com

Przedsięwzięcie pochłonęło 120 metrów kwadratowych trawy z rolki, wykorzystano różne rośliny trawiaste, kilka doniczek ostrych papryk, Tomatillos, ozdobnych słodkich ziemniaków, bluszczu, winorośli, zielistki, jarmużu, cyni, wielobarwnego coleus i kilka drzew kauczukowych. Wszystko to pozwoliło stworzyć w Chicago fantastyczny efekt.

Źródło: https://inhabitat.com

A co na to pasażerowie? Na zdjęciach wyglądają na zadowolonych, z czasem stawali się odważniejsi i decydowali się przysiąść na siedziskach z trawy.

Z pewnością była to podróż kolejką, której nigdy nie zapomną. Pociąg podróżował po mieście przez 5 godzin, później instalacja została zdemontowana.

Źródło: https://inhabitat.com

O tym, że warto chronić zieleń, na Zachodzie przekonano się już dawno. A my? – czy grozi nam, że obudzimy się za kilka lat na kamiennej pustyni? Może warto pomyśleć o zainwestowaniu w zieleń miejską, a także urozmaicenie betonowej przestrzeni kwiatami?

Brak pomysłów? Spróbujcie więc wprowadzić w przestrzeń miejską takie wieże kwiatowe:

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: https://inhabitat.com

Dodaj komentarz