Mięsożerne kwiaty? To nie film SF! Poznajcie najdziwniejsze rośliny świata

Mięsożerne kwiaty? To nie film SF! Poznajcie najdziwniejsze rośliny świata

Tagi: ciekawostki przyrodnicze, dziwne kwiaty, dziwne rośliny, rośliny świata, 21 kwietnia 2017


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Trupi kwiat, który zakwita raz na kilka lat, ze swoich mięsistych czerwonych płatków wydziela zapach padliny. A może mięsożerne rośliny, które zatrzaskują w swoich płatkach właśnie schwytaną ofiarę? Te rośliny istnieją naprawdę!

W świecie roślin istnieją nie tylko piękne, różnobarwne okazy, ale i najdziwniejsze stwory, które przez setki lat wytworzyły rozmaite sposoby przystosowawcze do panujących wokół warunków.

Bukietnica Arnolda –  największy na świecie i brzydko pachnący kwiat

Zaskakujące kształty i właściwości mają rośliny, które wydzielają cuchnący zapach. Smocza lilia, nazywana lilią voodoo albo bukietnica Arnolda, nazywana trupim kwiatem z powodu zapachu wydzielanego przez zakwitający raz na kilka lat okaz. Aż trzy metry wysokości ma najbardziej cuchnący kwiat, nazywany dziwidłem olbrzymim – roślina wypuszcza tylko jeden liść (albo kwiat), który brzydko pachnie przez cały rok, a potem obumiera, udając się na kolejny rok spoczynku.

Roślina mięsożerna

W świecie przyrody są także sprytne i szybkie rośliny są mięsożerne. Wyposażone w specjalny system łowiecki, zamykają swoje ofiary w płatkach albo wydzielają substancję, przez którą owady zostają na zawsze przyklejone do rośliny. Istnieją dzbaneczki z płynem trawiennym, które wabią owady, rosiczki, które niczym pajęczyną oplatają lepką cieczą swoją zdobycz. Rośliny-pułapki nazywane się z kolei muchołówkami.

Dzwidło olbrzymie – najbardziej cuchnący kwiat na świecie

Ciekawe okazy to rośliny, które nie wytwarzają chlorofilu i wyglądają niczym rośliny „albinosy” – jest to na przykład korzeniówka pospolita. Istnieją kwiaty przypominające nietoperza (krąpiel Chantriera) albo reagujące na dotyk, takie jak mimoza wstydliwa. Jest też roślina uznawana za najbrzydszą – nazywa się welwiczja przedziwna. Wypuszcza tylko dwa liście, które rozdzielają się na pasy przypominające kształtem ośmiornicę.

Welwiczja przedziwna – najbrzydszy kwiat na świecie

Zapisz

Zapisz

« »

Dodaj komentarz