Mięsożerne kwiaty? To nie film SF! Poznajcie najdziwniejsze rośliny świata

Mięsożerne kwiaty? To nie film SF! Poznajcie najdziwniejsze rośliny świata

Trupi kwiat, który zakwita raz na kilka lat, ze swoich mięsistych czerwonych płatków wydziela zapach padliny. A może mięsożerne rośliny, które zatrzaskują w swoich płatkach właśnie schwytaną ofiarę? Te rośliny istnieją naprawdę!

W świecie roślin istnieją nie tylko piękne, różnobarwne okazy, ale i najdziwniejsze stwory, które przez setki lat wytworzyły rozmaite sposoby przystosowawcze do panujących wokół warunków.

Bukietnica Arnolda –  największy na świecie i brzydko pachnący kwiat

Zaskakujące kształty i właściwości mają rośliny, które wydzielają cuchnący zapach. Smocza lilia, nazywana lilią voodoo albo bukietnica Arnolda, nazywana trupim kwiatem z powodu zapachu wydzielanego przez zakwitający raz na kilka lat okaz. Aż trzy metry wysokości ma najbardziej cuchnący kwiat, nazywany dziwidłem olbrzymim – roślina wypuszcza tylko jeden liść (albo kwiat), który brzydko pachnie przez cały rok, a potem obumiera, udając się na kolejny rok spoczynku.

Roślina mięsożerna

W świecie przyrody są także sprytne i szybkie rośliny są mięsożerne. Wyposażone w specjalny system łowiecki, zamykają swoje ofiary w płatkach albo wydzielają substancję, przez którą owady zostają na zawsze przyklejone do rośliny. Istnieją dzbaneczki z płynem trawiennym, które wabią owady, rosiczki, które niczym pajęczyną oplatają lepką cieczą swoją zdobycz. Rośliny-pułapki nazywane się z kolei muchołówkami.

Dzwidło olbrzymie – najbardziej cuchnący kwiat na świecie

Ciekawe okazy to rośliny, które nie wytwarzają chlorofilu i wyglądają niczym rośliny „albinosy” – jest to na przykład korzeniówka pospolita. Istnieją kwiaty przypominające nietoperza (krąpiel Chantriera) albo reagujące na dotyk, takie jak mimoza wstydliwa. Jest też roślina uznawana za najbrzydszą – nazywa się welwiczja przedziwna. Wypuszcza tylko dwa liście, które rozdzielają się na pasy przypominające kształtem ośmiornicę.

Welwiczja przedziwna – najbrzydszy kwiat na świecie

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz