Plebiscyt
Miejska filozofia siedzenia

Miejska filozofia siedzenia

23 września 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nie raz przyszło nam uprawiać shopping, jogging lub clubbing. Może nawet o tym nie wiecie, ale citying również nie jest Wam zupełnie obcy. Oto jego podstawowe zasady:

CityingŹródło: www.lovenlovelust.com

„Citying” wywodzi się od angielskiego słowa „miasto”, z którego powstał dosyć osobliwy czasownik. „Obsiadywać” możecie więc wszędzie tam, gdzie publiczna architektura daje możliwość swobodnego siedzenia, i to niekoniecznie w miejscach stworzonych konkretnie w tym celu. Citying to więc wielkomiejski styl życia, lubiona przez młodych ludzi filozofia przesiadywania w przestrzeni miejskiej. To również architektoniczna idea kreowania jej tak, by budynki oferowały miejsca do siedzenia.

CityingŹródło: www.wehartit.com

Przestrzeń publiczna to w największym skrócie „miejsce pomiędzy budynkami”, w którym tworzą się relacje między ludźmi. Architekci mają więc misję – konfiguracja fasad i ich okolic powinna być taka, by bez dodatkowych inwestycji tworzyć miejsca do siedzenia. Na etapie powstawania projektu trzeba więc stać się strategiem i odpowiedzieć na pytanie: „gdzie najchętniej zasiądą przyszli użytkownicy”? Nie chodzi tu o zwykłe wolnostojące ławki, ale szereg udogodnień wkomponowanych w otoczenie.

CityingŹródło: www.drmarcofranzreb.com

Najnowszym trendem nie jest tworzenie formalnych miejsc spotkań, ale w myśl idei citying – kreowanie wkomponowanych w architekturę siedzisk

CityingŹródło: www.ulicaekologiczna.pl

Idea cityingu opiera się na spójnej architekturze, tworzonej dla ludzi. To przekonanie, że infrastruktura musi być schludna i funkcjonalna, a całe miasta powinny służyć mieszkańcom nie tylko jako bryły użytkowane wewnątrz, ale również na zewnątrz.

CityingŹródło: www.blogs.utexas.edu

Sitability (obsiadywalność) architektury świadczy więc o jej popularności pośród mieszkańców. Nic nie odstrasza bardziej, niż ponure mury niedostępnego budynku. Citying można więc z powodzeniem uprawiać na fasadach lub miejskich sprzętach, takich jak donica Plane Ring – zawierająca w sobie element wygodnego siedziska.

donica plane ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Czy jednak przedsiębiorca chce, by jego nowa inwestycja była „odsiadywana”? Część architektów optuje za tym, że fasady należy „ożywić”, by miasto mogło tętnić życiem, nie tylko na poziomie gospodarki, ale również relacji społecznych. Inni z kolei zaznaczają, iż może to być uciążliwe dla samych mieszkańców budynku.

CityingŹródło: www.wehartit.com

Inspirowani, co sądzicie o idei citingu – poprawia relacje między mieszkańcami, czy może im szkodzi? A może po prostu degraduje miasta do roli globalnych ławek? Zapraszamy do dyskusji!

« »

Dodaj komentarz