Miasto jak rysowane

13 stycznia 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W Mont-Royal miejskie lampy przybrały formę komiksowych „dymków”. Są dynamiczne, kolorowe i trudne do przeoczenia. Jednych szokują, innych zachwycają. Spójrzcie dlaczego:

httpwww.core77 (8)Źródło: www.core77.com

Kanadyjskie miasto Mont-Royal nie wyróżnia się niczym szczególnym. To mrowie budynków, samochodów oraz mieszkańców, którzy próbują sprostać mroźnym temperaturom. Są też staromodne latarnie na każdym rogu.

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.core77.com

Jednak nie są to jedyne światła, jakie można spotkać w przestrzeni tego miasta. Biuro architektoniczne Turn Me On Design niedawno wygrało konkurs na projekt Idea-O-Rama ogłoszony rok temu – ich lampy inspirowane światem komiksu odświeżyły wygląd ulic.

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.core77.com

Lampy oparto na formie „dymka” znanego z komiksowych opowieści. Każdy z nich zawiera odmienną symbolikę, przestawia inną postać lub krótkie hasło. Podświetlenie dekoracji zmienia się w ciągu dnia, tak by były widoczne w każdej chwili i dobrze dostosowane do okoliczności, np. ulicznych pokazów.

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.turnmeondesign.com

Jak prezentują się nowe lampy-neony w przestrzeni miasta? Na pewno trudno jest ich nie zauważyć, ponieważ wyróżniają się na tle tradycyjnych zabudowań Mont-Royal. Tworzą niebanalną dekorację, zadziwiają, niekiedy szokują, ale przez to skutecznie zapadają w pamięć.

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.theinspirationgrid.com

Opinie o nowej inwestycji w Mont-Royal są podzielone: jedni widzą w niej nową formę dialogu i przekazywania informacji, inni po prostu kosztowną fanaberię włodarzy miasta. Jedno jest pewne: wobec podświetlanych dekoracji nikt nie może pozostać obojętny!

Idée-O-rama from Turn Me On Design on Vimeo.

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.theinspirationgrid.com

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.theinspirationgrid.com

Idea-O-rama MontrealŹródło: www.theinspirationgrid.com

Idea-O-rama  MontrealŹródło: www.architecturelab.net

Dodaj komentarz