Miasto ekstremalne

Miasto ekstremalne

Które miasto w Europie jest jednym z najbardziej przyjaznych sportom ekstremalnym? Może to zaskoczenie, ale… chłodna Kopenhaga !

miasto ekstremalneŹródło: www.fael dailygrind.se

Spragnieni adrenaliny amatorzy sportu najczęściej wybierają kajakarstwo górskie, skoki na bungee, spadochroniarstwo, nurkowanie, wspinaczkę lub quady. Są to jednak dyscypliny, które wymagają wyprawy poza miasto. Najczęściej… jednak nie zawsze.

miasto ekstremalneŹródło: www.politiken.dk

Miejski krajobraz ma ogromny potencjał – nawet pośród zabudowań można z powodzeniem oddawać się ulubionym sportom ekstremalnym. Duńczycy wiedzą o tym najlepiej.

miasto ekstremalneŹródło: www.faelldparken copenhagenskatepark.dk

Skateparki są coraz popularniejsze na terenie polski, a w Danii to już niemal żelazny element każdego miasta i dużego osiedla. Do najbardziej udanych inwestycji tego typu zalicza się Fælledparken w Kopenhadze – tutejsza rampa ma wysokość dwukondygnacyjnego budynku!

miasto ekstremalneŹródło: www.leslieclairemay.wordpress.com

Poza nią znalazło się miejsce dla na standardowe elementy do akrobacji: metalowe poręcze i betonowe niecki. Zmęczeni sportem mogą zregenerować siły na zielonych trawnikach tutejszego ogrodu zmysłów.

miasto ekstremalneŹródło: www.dinby.dk

miasto ekstremalneŹródło: www.gogreencopenhagen.dk

Nieco dalej, na Placu Charlotty Ammundsens można wybierać spośród kilku atrakcji: jazdy na deskorolce, koszykówki i gry we frisbee. Architekci zaprojektowali obiekt tak, że każda z dyscyplin miała wyznaczone stanowisko, a zaaferowani rozgrywką goście nie przeszkadzają sobie wzajemnie.

miasto ekstremalneŹródło: www.www.sportspace.eu

miasto ekstremalneŹródło: www.landezine.com

Jeśli dwa parki to nadal za mało, wspomnimy jeszcze o podobnym obiekcie, który stworzono w portowym rejonie duńskiej stolicy, w Islands Brygge.

miasto ekstremalneŹródło: www.abrys.pl

W innym kopenhaskim porcie Langebro zrealizowano nawet kompleks wodny. Tuż obok czynnego kanału portowego, na powierzchni 2500 m2 powstało wydzielone kąpielisko z widokiem na miasto. Tutejsza trampolina gwarantuje gościom zastrzyk adrenaliny.

miasto ekstremalneŹródło: www.dac.dk

miasto ekstremalneŹródło: www.denstoredanske.dk

Wydzielone kąpieliska powstają również na morskim wybrzeżu. Amager Beach Park, poza niezwykłą architekturą może pochwalić się bogatą infrastrukturą: prysznicami, widownią i kilkoma imponującymi trampolinami. Morsom zalecamy wizytę jesienią i zimą.

miasto ekstremalneŹródło: www.abrys.pl

Duńczycy nie mogą się pochwalić bliskością górskich terenów, ale nie jest to powodem do kompleksów. Ściankę wspinaczkową można przecież stworzyć sztucznie. W Bananna Park powstał obiekt, który niemal zupełnie wtopił się w przestrzeń miejską.

miasto ekstremalneŹródło: www.panoramio.com

Wysoka na pięć pięter ścianka wspinaczkowa była kiedyś szara, bezokienną ścianą, a teraz łączy cechy obiektu sportowego… i atrakcyjnej wizualnie bramy miejskiej.

miasto ekstremalneŹródło: www.dinby.dk

Duńska stolica zdała egzamin z wf-u z wyróżnieniem. To najlepszy przykład tego, że nawet ciasno zabudowana przestrzeń miejska może być miejscem uprawiania sportów, również tych ekstremalnych.

miasto ekstremalneŹródło: www.abrys.pl

Zagęszczenie tak różnorodnych obiektów w mieście zimniejszym i mniejszym od naszej stolicy daje do myślenia. Niecierpliwie oczekujemy podobnych inwestycji w Polsce!

miasto ekstremalneŹródło: www.abrys.pl

miasto ekstremalneŹródło: www.abrys.pl

Dodaj komentarz