Mała architektura a jej kolory

Mała architektura a jej kolory

Bez wątpienia kolory małej architektury mają znaczenie! Decydują one bowiem o wizualnej ocenie danego obiektu. Jakie więc kolory będą do niej pasować?

Do małej architektury możemy zaliczyć niewielkie obiekty budowlane, które stanowią miejsce kultu religijnego, są konstrukcjami architektury ogrodowej, obiektami, które służą nam do codziennej rekreacji oraz utrzymania porządku.

Elementy małej architektury Benito
Elementy małej architektury Benito

Po pierwsze: kapliczki i figury

To grupa, którą cechuje zróżnicowanie pod względem stylów, form oraz barw. Oczywiście o kolorze danej figury decydować będzie jej realizm, czy po prostu symbolika.

Po drugie: architektura ogrodowa

Do tej grupy możemy zaliczyć: posągi, altany, fontanny i wszelkie wodotryski. Altany często budowane są z drewna i taki też kolor będą posiadać. Drewno z czasem będzie ciemnieć i pod wpływem klimatu zmieniać ubarwienie. Na terenach górskich przywdzieje kolor szary lub srebrzysty.  Co do altan wykonanych ze stali, to ich kolorystyka może być bardziej urozmaicona. Jednak często spotykamy altany w ich naturalnych kolorach lub w kolorze białym. Ta sama zasada tyczy się posągów oraz figur. Ich barwa będzie zależeć od materiału z jakiego zostały wykonane. Obiekty te często tworzy się z kamienia, więc jego barwa będzie zależeć od jego rodzaju.

Pomniki powinny być już bardziej wyraziste i kolorowe. Ta zasada przede wszystkim tyczy się rzeźb awangardowych. Powinny one wyróżniać się na tle zieleni, wprowadzać wyrazisty akcent i przykuwać wzrok.

Fontanny i wodotryski kojarzą się nam często tylko z kolorem wody, czyli niebieskim. Jednak standardowe fontanny możemy zmienić w artystyczne widowisko. Wystarczy wodę efektownie podświetlić. Fontanny prócz funkcji „chłodzącej” stanowią piękne pomniki wykorzystywane nie tylko w naszych ogrodach, ale także w przestrzeni miejskiej. Kolor ich obudowy zależeć będzie oczywiście od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Elementy małej architektury Benito
Elementy małej architektury Benito

Po trzecie: mała architektura w mieście

Obiekty użytkowe to największa grupa elementów małej architektury. Spotkamy je w każdym mieście, są nam naprawdę niezbędne! Dzięki nim miasto jest dla nas przyjaźniejsze i „wygodniejsze”.

Place zabaw, które należą do elementów małej architektury często są kolorowe i jaskrawe. Z racji tego, że przeznaczone są dla dzieci, ich elementy malowane są na kolor: niebieski, czerwony, zielony i żółty.

Elementy małej architektury Benito
Elementy małej architektury Benito

Ławki, kosze na śmieci, słupy, czy latarnie malowane są zazwyczaj na kolor taki, który będzie harmonizował się w danej przestrzeni miejskiej. Standardowo wybiera się dla nich odcień ciemniej zieleni, tak aby dosłownie wtapiały się w miejską zieleń. Modne są jednak ostatnio bardziej wyraziste kolory, które będą się wyróżniać i współgrać z przyjętym wizerunkiem miasta.

Elementy małej architektury Benito
Elementy małej architektury Benito

Niezależnie od tego, jakie wybierzemy elementy małej architektury powinniśmy pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie: powinny zachować harmonię i integrację z terenem otaczającym.

Źródło: „Zieleń miejska”

Dodaj komentarz