Maki na placu Valero

Maki na placu Valero

10 lipca 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Trend powrotu do natury w miastach na całym świecie ma się doskonale. Zieleńce i skwery nikogo już nie dziwią, ale trudno powstrzymać zdziwienie, gdy meble miejsce przeistaczają się w kwiaty – tak jak w Jerozolimie.

Projekt WARDE  (6)Źródło: www.architizer.com

Przestrzeń miejska nie musi być monotonna i szara. Rozkwitające w całej Polsce roślinne dekoracje są tego doskonałym przykładem, jednak tym razem w poszukiwaniu naturalnych dekoracji wyruszymy nieco dalej…

Projekt WARDE  (4)Źródło: www.lepamphlet.com

W 2014 na placu Valero w Jerozolimie pojawiły się osobliwe roślinne dekoracje. Cztery maki w kolorze intensywnej czerwieni wyrosły wprost z chodników, a gdyby tego było mało, kwiaty osiągnęły niebanalne gabaryty – wyrosły aż do 9 metrów!

Projekt WARDE  (8)Źródło: www.miejskiogrodnik.pl

Nie są to jednak zwykłe maki, ale funkcjonalna instalacja artystyczna, którą stworzył zespół HQ Architects. Projekt Warde to trzy możliwości w jednym: parasol, lampa i piękna ozdoba placu.

Projekt WARDE  (5)Źródło: www.lepamphlet.com

Płatki kwiatów – a jednocześnie wielki „abażur” wykonano z delikatnej tkaniny, dzięki czemu ich wygląd zmienia się w zależności od pogody. Przy bezwietrznej aurze spływają w dół, jednak nawet delikatny podmuch otwiera kwiaty, sprawiając, że momentalnie „rozkwitają” całym swoim pięknem.

Projekt WARDE  (1)Źródło: www.lepamphlet.com

Maki mogą stworzyć chroniący przed słońcem parasol o średnicy 4,5 metra. Po zmroku zmieniają się w źródło światła. Kolorowa instalacja pozwoliła ożywić nieco monotonny plac Valero – nie udało się tu prowadzić naturalnej zieleni, a mała architektura pozostawiała wiele do życzenia. Za sprawą projektu Warde udało się jednocześnie zażegnać problem nieestetycznych latarni i szarej przestrzeni.

Projekt WARDE  (7)Źródło: www.architizer.com

Jest pięknie – czekamy na podobne rozwiązania w Polsce!

Projekt WARDE  (3)Źródło: www.architizer.com

Projekt WARDE  (2)Źródło: www.miejskiogrodnik.pl

« »

Dodaj komentarz