Plebiscyt
Makabr(ył)a w Rybniku

Makabr(ył)a w Rybniku

6 maja 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W kilka godzin zielony, miejski park został zrównany z ziemią. To rzeczywistość, z jaką zmagają się mieszkańcy Rybnika. Czy rola zieleńców w miastach jest naprawdę tak nieistotna?

makabryla (1)Źródło: www.bryla.pl

To już ósma edycja plebiscytu Makabryła Roku, w której czytelnicy portalu bryla.pl dokonuje wyboru najgorszej inwestycji budowlanej. Wyjątkowo nieudane, szpecące krajobraz miejski budynki powstają jak grzyby po deszczu, a rosnąca popularność konkursu pokazuje, jak bardzo ten stan dokucza Polakom.

W tym roku wybory Makabryły Roku są nam szczególnie bliskie, ponieważ wynik głosowania najlepiej pokazuje, jak bardzo cenimy naturę w najbliższej przestrzeni. Ponad 7 tysięcy głosów oddano nie na niechlujny bądź zwyczajnie nieestetyczny budynek, ale na wycinkę miejskiego parku w Rybniku. Internauci oddali ponad 34% głosów na tę właśnie, skandaliczną inwestycję, co dało jej niechlubne pierwsze miejsce.

makabryla (5)Źródło: www.bryla.pl

Przy okazji głosowania podjęta została gorąca dyskusją nad sensem takiej dewastacji terenu. Teren niegdysiejszego parku ma w niedalekiej przyszłości zająć hipermarket. Na nic zdały się protesty mieszkańców pobliskich bloków – w lutym tego roku obudził ich hałas pił i upadających drzew. Wycinka ponad 170 starych okazów zajęła zaledwie kilka godzin.

Tak było…

makabryla (7)Źródło: www.bryla.pl

W efekcie po zielonej oazie pozostała szara pustynia, jednak głosy oburzenia, jakie dało się słyszeć po nagłośnieniu sprawy dają nam nadzieję na to, że planując kolejne przedsięwzięcia tego typu natura nie zostanie już zepchnięta na dalszy plan.

…a tak jest.

makabrylaŹródło: www.bryla.pl

My również oddaliśmy swój głos na wycinkę rybnickiego parku – chcemy, by jak najwięcej osób poparło ideę ochrony zieleni w miejskiej, która to przesądza o naszej dobrej kondycji.

makabryla (4)Źródło: www.bryla.pl

Kliknijcie tutaj, by poznać szczegóły tegorocznego głosowania.

Zapraszamy do dyskusji nad rolą parków, skwerów i zieleńców w przestrzeni miejskiej – czy powinny ustępować miejsca wielkim inwestycjom?

« »

Dodaj komentarz