Magia wrzosu

Magia wrzosu

4 września 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nie da się ukryć, że małymi kroczkami wkracza do nas jesień. Szepnęły nam to na uszko przepiękne wrzosy, które zaczynają właśnie jesienią roztaczać swój urok.

Na swojej drodze często możemy spotkać naturalne wrzosowiska, zwłaszcza w ciepłych i piaszczystych lasach sosnowych. W zachodniej Polsce, a dokładnie w województwie zachodniopomorskim, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat przyrody o nazwie „Wrzosowiska Cedyńskie”. Na jego terenie znajdziemy duże połacie pól, lekko pofałdowanych wzgórza, które są pokryte właśnie wrzosami.

Ogrody wrzosowe

W naszych ogrodach znakomicie będzie prezentował się wrzos pospolity. Kwitnie od lipca do października. Dorasta zazwyczaj do 30–40 cm wysokości. Występuje w lasach i na polanach na terenie całej Polski. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem, które obejmuje całą gamę odcieni i barw. Dlatego możemy spotkać wrzosy białe, fioletowe, różowe, a nawet ciemnoczerwone.

Źródło: pinterest.com

Z wrzosami będą dobrze komponować się rośliny, które lubią również kwaśną glebę. Dlatego odpowiedni dla niego okaże się: ostrokrzew Meservy, ostokrzew kolczasty, brzoza brodawkowa, klon palmowy, delecja kanadyjska, modrzewnica pospolita, różanecznik, azalie. Oczywiście, w ogrodzie wrzosowym muszą pojawić się drzewa iglaste, które znakomicie wyeksponują naturalne piękno wrzosu.

Wrzosy są mało wymagającym roślinami. Są również odporne na suszę i mróz. Sadzimy je we wrześniu, w słonecznym miejscu. Najlepiej wyglądają posadzone w grupie, gdy tworzą swoisty „kwiatowy dywan”.

Wrzosowe donice

Wrzosy znakomicie będą komponować się w designerskich, dużych donicach. Ich fioletowy odcień niebywale podkreśli białą donicę. Jeśli jesteśmy fanami niestandardowych rozwiązań, to odpowiednie będzie dla nas połączenie wrzosu z podświetlanymi donicami z kolekcji Light.

Wrzosy dobrze będą również wyglądać w ciemnych, podłużnych i wysokich donicach Sol. Wszystkie donice możemy swobodnie postawić w naszym ogrodzie, na tarasie, przed restauracją, a nawet w przestrzeni miejskiej.

Jak widać wrzosy to nie tylko urokliwe kwiaty, to również sposób na kreatywną aranżację ogrodu oraz dużych donic.

duże donice TerraFormŹródło: Archiwum Terra

« »

Dodaj komentarz