Madryt „zakwitnie”, by walczyć z globalnym ociepleniem!

26 lutego 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Już niedługo wszyscy odczujemy skutki globalnego ocieplenia. Upały, powodzie i susze to tylko początek… Jak przekuć nadciągającą katastrofę w świetlaną przyszłość? Włodarze Madrytu już wiedzą!

zmiana klimatu - madryt (1)Źródło: www.fastcoexist.com

Obecnie władze Madrytu przeznaczają całe miliony dolarów na zwiększenie udziału terenów zielonych w przestrzeni miasta. Aż 22 niezabudowane działki zostaną niedługo przekształcone w publiczne ogrody. W planach jest również przebudowa pokrytych betonem placów w trawniki, tak by mogły chłonąć nadmiar wody deszczowej. Niedaleko rzeki, która w 2003 roku zalała miasto zostaną nasadzone nowe drzewa – na ten cel przeznaczono ponad 4 mln $.

Ruch samochodowy na wielu ulicach Madrytu jest stopniowo wyciszany, a Ministerstwo Środowiska rozważna stopniowe przekształcenie ich w prawdziwe parki. Wszystkie te przedsięwzięcia mają pomóc miastu sprostać jednemu z największym wyzwań zmiany klimatu: coraz większych upałów, całkowitego braku opadów – lub wręcz przeciwnie – powodzi.

zmiana klimatu - madryt (2)Źródło: www.fastcoexist.com

Madryt zawsze był ciepłym miastem, jednak w ostatnich latach temperatury poszybowały jeszcze wyżej. W czasie fali upałów w czerwcu i lipcu 2015 roku odnotowano rekordowe wskazania – ponad 40 stopni Celsjusza! Tak niesamowite upały zaradzały się średnio raz na 20 lat, a obecnie – raz na 5 lat. Jeszcze przed 2050 rokiem będzie o 20% gorących dni, a opady deszczu zmniejszą się również o 20%.

Każda z zaplanowanych zmian ma na celu poprawienie tych niezbyt optymistycznych prognoz. Zakładanie ogrodów na dachach (klik, by przeczytać więcej) i tworzenie „zielonych ścian” na elewacjach budynków pozwoli zmniejszyć wydatki na energię, a dodatkowo wyciszyć uliczny zgiełk. Przede wszystkim jednak ich zadaniem jest zmniejszyć temperaturę powietrza w mieście poprzez zacienianie ulic. W najbliższej okolicy próbnego ogrodu założonego na jednym z madryckich dachów, wskazania termometrów spadły aż o 4 stopnie. Co ważne, zmiana pokrytych betonem przestrzeni w zielone zaułki pozwoli również uchronić miasto przed powodziami.

zmiana klimatu - madryt (3)Źródło: www.fastcoexist.com

Madryt należy do miast o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza w skali całej Europy. Poprzez wyłączanie z ruchu samochodowego niektórych ulic oraz organizowanie dni bezpłatnej komunikacji publicznej, stopniowo „spada” na dalsze miejsca zestawienia. Planuje się również, że jeszcze przed 2020 rokiem pojazdy z napędem diesla nie będą mogły wjeżdżać do miasta.

Zmiany, na jakie decydują się władze Madrytu, powinny zainspirować inne europejskie miasta, również polskie! Warto wprowadzać naturę na pokryte brukiem lub płytą place, zarówno poprzez kwietniki, jak i duże donice. W ten sposób poprawia się nie tylko wizualne postrzeganie takiej przestrzeni, ale przede wszystkim warunki życia w niej. Powietrze staje się czystsze, temperatura spada, a mieszkańcy zyskują zbawienny w letnich miesiącach cień. Z zainteresowaniem śledzimy rosnącą popularność woonerfów – uliczek z ograniczonym lub całkowicie wyciszonym ruchem kołowym (klik, by przeczytać więcej), które przeistaczają się w publiczne zieleńce.

Oby tak dalej, Europo!