Lubisz motyle? Zaproś je do swojego ogrodu!

Tagi: motyle, ogród, rośliny, 30 kwietnia 2020
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Są zwiewne i delikatne, kolorowe, a na dodatek niesamowicie różnorodne. Umiesz zdecydować, który z nich jest najbardziej czarujący?  Zaproś motyle do ogrodu i sam wybierz swojego ulubieńca.

motyle w ogrodzieŹródło: www.fotolia.pl

Motyle skrzydła od zawsze zachwycają wzorami, kształtami i barwami. Kolory te często układają się w indywidualny dla danego gatunku rysunek – żadne inne zwierzęta nie mogą pochwalić się aż tak ogromną różnorodnością. Na terenie Polski żyje przeszło 3 tys. gatunków, a świat zamieszkuje aż 170 tys. różnych odmian!

motyle w ogrodzieŹródło: www.fotolia.pl

Co szkodzi motylom?

Kochamy je głównie za piękną powierzchowność, cieszymy się, gdy odwiedzają nasze ogrody, jednak działalność człowieka coraz częściej przyczynia się do ich stopniowego wyginania. Unikajmy więc stosowania chemikaliów, które z powodzeniem można zastąpić nawozami naturalnymi lub obornikiem.

motyle w ogrodzieŹródło: www.fotolia.pl

Jak zaprosić je do ogrodu?

Motyle zaglądają do miejsc, w których mogą znaleźć rośliny nadające się dla ich gąsienic. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie specjalnego obszaru, zagospodarowano z myślą o tych owadach. Nie każdy trawnik musi być precyzyjnie przycięty – dziko rosnąca trawa szybko przemieni się w łąkę, której nie oprze się żaden motyl. Warto posadzić tzw. „motyli krzew” Budleja Dawida (Buddleja davidii), którego aromat skusi setki skrzydlatych owadów.

motyle w ogrodzieŹródło: www.fotolia.pl

Co wabi motyle?

Aby móc cieszyć się ogrodem pełnym dorosłych motyli, należy zadbać już o wcześniejsze stadia ich rozwoju. Co prawda gąsienice żywią się roślinami ozdobnymi, jednak nie jest to wysoka cena za piękno, jakie podarują nam dorosłe okazy. Gąsienice żerują również na pokrzywie – zachwycone z takiego menu będą rusałka kratkowiec, rusałka pawik, rusałka pokrzywnik oraz rusałka admirał.

motyle w ogrodzieŹródło: www.fotolia.pl

Poniżej znajdziecie tabelę, w której zestawiliśmy rośliny wabiące kolorowe motyle. Wybierz kilka sadzonek, a zapewnisz sobie wizytę tych pięknych gości, a jednocześnie wzbogacisz ogród o nowe elementy o każdej porze roku.

motyle w ogrodzieŹródło: www.zielonyogrodek.pl

Zapisz

Dodaj komentarz