Łódź walczy z architektonicznym bałaganem!

5 września 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Przestrzeń Łodzi już wkrótce „oczyści” się ze szpecących reklam i architektonicznego nieładu… A przynajmniej takie są plany. Poznaj zarys kodeksu reklamowego, który może wiele zmienić również i w naszych miastach!

lodz.naszemiasto (1)Źródło: www.lodz.naszemiasto.pl

Czy zdarzyło się Wam narzekać na szpecące reklamy, które zasłaniają nawet zabytkowe budynki? Jesteście w stanie przypomnieć sobie okolicę, w której panuje architektoniczny chaos, a wielu buduje bez szacunku dla otoczenia? Już niedługo takie sytuacje mogą odejść do przeszłości, a każdy z nas będzie mógł cieszyć się pięknym miastem bez zbędnych „dodatków”. Zobacz, co szykują włodarze Łodzi!

Włodarze miasta przekazali do wglądu publicznego projekt, który obejmuje ustalenie warunków i zasad lokowania małej architektury, reklam wielkopowierzchniowych, jak i porządkuje rodzaj stosowanych w przestrzeni materiałów budowlanych, a także rozmiary powstających elementów. Projekt zebrano pod nazwą Kodeksu Reklamowego – kliknij, by zapoznać się z jego treścią.

Celem powstania Kodeksu jest kształtowanie ładu przestrzennego, rozumianego jako harmonijne funkcjonowanie wszystkich składników współtworzących miasto, między innymi tablic reklamowych czy małej architektury. Jak zaznaczono w dokumencie, autorzy projektu chcą również chronić krajobraz kulturowy i tożsamość jednego z najbardziej charakterystycznych miast w Polsce. Dążenie do zacieśnienia więzi pomiędzy mieszkańcami Łodzi i stworzenie poczucia dumy ze swojej najbliższej okolicy także przyświeca autorom dokumentu.

lodz.naszemiasto (2)Źródło: www.lodz.naszemiasto.pl

Prace nad kodeksem ruszyły w kwietniu tego roku – pierwsze konsultacje stały się podstawą do ustalenia treści dokumentu, w ramach którego z miasta mają zniknąć mniej estetyczne elementy krajobrazu.

Możliwość wglądu w treść Kodeksu mija 9 września tego roku. Z treścią dokumentu można się zapoznać w siedzibie Biura Architekta Miasta Urzędu Miasta Łodzi, a także za pośrednictwem Internetu pod adresem. Przez 14 dni od zakończenia wyłożenia projektu można zgłaszać swoje uwagi odnośnie ewentualnej korekty – propozycję zbierane są pod adresem kodeks.reklamowy@uml.lodz.pl.

Czy stworzenie dokumentu, który nakazuje przestrzeganie zasad w przestrzeni miejskiej naprawdę odmieni polskie ulice? Zapraszamy do dyskusji!

1 komentarz do wpisu “Łódź walczy z architektonicznym bałaganem!”

Dodaj komentarz