Plebiscyt
Łódź ma kolejny woonerf!

Łódź ma kolejny woonerf!

18 listopada 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Pierwszeństwo dla pieszych, zadbana zieleń, brak krawężników, wygodne ławki i równe chodniki – oto definicja woonerfu. Kolejny „miejski podwórzec” powstał właśnie w Łodzi!

woonerf łódź (18)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Czym właściwie jest woonerf? To ulica-podwórzec, po której mogą poruszać się samochody, jednak pierwszeństwo mają osoby piesze. Samo określenie pochodzi z języka holenderskiego i oznacza „ulicę do mieszkania”. Obecnie najczęściej wykorzystywane jest na określenie coraz popularniejszej idei przekształcania przestrzeni w taki sposób, by możliwie najlepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców.

woonerf łódź (10)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

W ten właśnie sposób brzydkie, zatłoczone i pełne spalin ulice zmieniają się w estetyczne deptaki. Najważniejszy jest fakt, iż inicjatywa zmian wychodzi wprost od samych mieszkańców, którzy biorą czynny udział w procesie projektowania nowej ulicy. Idea najpopularniejsza jest w krajach skandynawskich i w Niemczech, a także… w Polsce. Bardzo ważnym składnikiem woonerfu są meble miejskie, a przede wszystkim ławki, kosze na opady, duże donice mieszczące drzewa oraz stojaki na rowery.

woonerf łódź (3)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Zaledwie rok temu pisaliśmy o otwarciu pierwszego łódzkiego podwórca na ulicy 6 sierpnia. Trasa ta łączy się z najsłynniejszą w Polsce w ulicą Piotrkowską, jednak przed przebudową nie zachęcała do odwiedzin. Dziurawa jezdnia, (której stan dodatkowo pogarszał intensywny ruch uliczny), brak zieleni, przestarzała mała architektura i zdewastowane chodniki sprawiły, że mieszkańcy postanowili to zmienić i wziąć sprawy we własne ręce.

woonerf łódź (11)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Łodzianie po raz pierwszy zetknęli się z ideą woonerfu pod koniec 2013 roku podczas spotkania w jednym z klubów, gdzie lokali działacze informowali o zaletach podwórców. Wykład okazał się bardzo inspirujący…

woonerf łódź (26)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Do magistratu napłynęło ponad tysiąc wniosków o przebudowę ulicy 6 sierpnia na woonerf. Idea została następnie poddana pod głosowanie, w którym udział wzięło aż 129 tys., mieszkańców. Wniosek został ostatecznie przegłosowany, a remont ruszył na dobre.

woonerf łódź (12)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Obecnie na ulicy 6 sierpnia stoją cztery duże donice miejskie z kaliną i rokitnikami. Pomiędzy nimi znalazło się miejsce na wygodne ławki, a dzięki nowej nawierzchni i uspokojonemu ruchowi kołowemu spacer to czysta przyjemność.

woonerf łódź (27)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Dzięki przekształceniu ulicy 6 sierpnia na woonerf, przestrzeń stała się bardziej przyjazna dla mieszkańców. To popularne miejsce spotkań, pełne ogródków letnich, tętniące życiem i zabawą. Inwestycja to powód do dumy w skali całej Polski: odwiedziło ją już wielu polityków i włodarzy polskich miast, których inspiruje sukces podwórca.

woonerf łódź (23)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

Nowy wygląd woonerfu docenili mieszkańcy, ale również profesjonaliści z branży: w kwietniu 2015 roku podwórzec na 6 Sierpnia dostał nagrodę na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Jakby tego było mało, został również wybrany przez kapitułę konkursu Portalu Samorządowego ”Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”.

woonerf łódź (15)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

A to był dopiero początek…

Zaledwie kilka dni temu, 14 listopada otwarto kolejny woonerf. Tym razem przebudowano ulicę Traugutta, która jest przedłużeniem 6 Sierpnia. Fundusze po raz kolejny zostały pozyskane z budżetu obywatelskiego, ponownie postawiono na sprawdzone rozwiązania: nowe ławki, dużo stojaków rowerowych, duże donice, gładką nawierzchnię. Nasadzono drzewa, których przedtem tak brakowało: znalazło się miejsce dla aż 15 wiśni!

woonerf łódź (5)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

W tym momencie trwa przebudowa ulicy Piramowicza, która ma stać się kolejnym podwórcem. Kolejne podwórce powstaną także na wybranych osiedlach. Inne miasta: Warszawa, Ostrów Wielkopolski i Szczecin już niedługo również pochwalą się własnymi woonerfami!

woonerf łódź (13)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

woonerf łódź (6)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

woonerf łódź (4)Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

« »

Dodaj komentarz