Lodowy labirynt

27 lutego 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Ciągle mamy zimę, dlatego nic dziwnego, że lodowa architektura jest bardzo na czasie. Skandynawowie doskonale wiedzą, jak wykorzystać niskie temperatury, oto dowód!

ldoowy plac zabaw (2)Źródło: www.mocosubmit.com

Właśnie teraz, u schyłku zimy, rzeka Thorne w północnej Szwecji wytwarza doskonały „materiał budowlany” – lód. Najnowsze dzieło współczesnej architektury, jakie wyłoniło się ze skandynawskiego mrozu, to plac zabaw, stworzony specjalnie na festiwal zimowy w Kirunie.

ldoowy plac zabaw (9)Źródło: www.pinpin.se

Plac zabaw to mnóstwo atrakcji: lodowy labirynt, dwie zjeżdżalnie, wielka lodowa latarnia, cztery siedziska w kształcie jajka, oraz ławki wykonane w całości z lodu. Głównym celem architektów było stworzenie kreatywnej przestrzeni zatopionej w śniegu, pobudzającej wyobraźnię, a także inspirującą do podjęcia aktywności fizycznej – całkowicie im się to udało!

ldoowy plac zabaw (8)Źródło: www.citylab.com

Mierzące ponad 3 metry lodowe ściany powstały z materiału naniesionego przez rzekę Thorn, znaną z niezwykle czystej wody. Każdej zimy ta doskonale przejrzysta woda jest co roku wykorzystywana do stworzenia lodowego hotelu. Ze względu na jej czystość, światło przenika przez lodowe ściany labiryntu, tworząc niezwykłe złudzenia optyczne, co sprawia, że wydostanie się z niego staje się nie lada wyzwaniem!

ldoowy plac zabaw (7)Źródło: www.citylab.com

Zbudowanie labiryntu trwało niecałe dwa tygodnie, obecnie plac zabaw jest otwarty dla gości, a wizyta w nim jest całkowicie bezpłatna. Losy lodowej konstrukcji są trudne do przewidzenia – wszystko zależy od temperatury, ale twórcy konstrukcji zakładają, że przetrwa co najmniej do kwietnia.

ldoowy plac zabaw (5)Źródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

ldoowy plac zabaw (4)Źródło: www.citylab.com

ldoowy plac zabaw (3)Źródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

ldoowy plac zabaw (1)Źródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

Dodaj komentarz