Ławki miejskie

Ławki miejskie

12 lipca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czy wiedzieliście, że wygląd ławek miejskich zawsze odpowiadał stylistycznie na zapotrzebowanie danej epoki?

Ostatnio przybliżyłam Wam jak stylizowane były ławki w średniowieczu. Dziś czas na renesans, barok i współczesne ławki.

W renesansie ławki były budowane głównie z kamienia. Przybierały bardzo ozdobną formę, jak np. w ogrodach Boboli we Francji, gdzie zamieszczone w sąsiedztwie budynku pałacowego otaczały amfiteatralnie kwaterę wypełnioną darnią. Miejsce te przede wszystkim było przeznaczone do zabawy i gier. Jednak ławki nie pojawiały się zbyt często w przestrzeni miejskiej.

Nie trudno dziś w przestrzeni publicznej zauważyć inspirację tego typu ławkami. Wiele polskich miast kształtując małą architekturę miejską, wykorzystuje proste kamienne ławki lub te bardziej odważne i designerskie.

meble miejskie
Kamienna ławka miejska Benito

Natomiast w baroku ławki  zdecydowanie bardziej były popularne. Budowane były w układzie horyzontalnym, na podobieństwo innych elementów ogrodowych. Co oznaczało, że były pozbawione oparć. Najczęściej wykonywano je z kamienia i zdobiono rzeźbą lub płaskorzeźbą. Pojawiały się w salonach, salach czy gabinetach ogrodowych.

Znaczenie ławek wzrosło jednak dopiero w XIX w., kiedy zaczęto tworzyć wiele parków publicznych w miastach. Wtedy też w przestrzeni miejskiej pojawiło się ich zdecydowanie więcej. Różniły się kształtami, formą i wykonaniem.

Od tego czasu designerzy próbują tworzyć ławki, które będą nas zaskakiwać. Do takich elementów zdecydowanie możemy zaliczyć np. pachnące ławki lub te grające, które ustawiono w ramach Roku Chopinowskiego w Warszawie.

Oprócz kamiennych i drewnianych ławek obecnie modne są ławki żeliwne, metalowe oraz te, które łączą z sobą różne tworzydła. Przykładem nowoczesnych ławek mogą być te z najnowszej kolekcji mebli miejskich firmy Terra, wyłącznego dystrybutora znanych hiszpańskich trwałych mebli miejskich BENITO na rynku polskim.

meble miejskie
Ławki miejskie Benito
meble miejskie
Ławki miejskie Benito

Ławki nie tylko wypełniają przestrzenie ogrodowe, obecnie to również nieodłączny element architektury miejskiej. Charakteryzują się tym, że stawia się je zazwyczaj w grupach czy rzędach, natomiast rzadko występują pojedynczo. Niezmienne jest to, że ich wygląd zawsze stanowi i będzie stanowić odbicie mody obowiązującej w chwili projektowania czy urządzania parku.

meble miejskie
Ławki miejskie Benito

Źródło: „Zieleń miejska”

« »

Dodaj komentarz