Las na wodzie

27 stycznia 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Na 16 marca 2016 roku zaplanowano w Rotterdamie oficjalne „zwodowanie” 20 drzew w pływających donicach. Gdy miejsca na zieleń jest mało, warto wykorzystać każdy pomysł!

In Search Of Habitus (1)Źródło: www.boredpanda.com

Przedsięwzięcie zostało zainspirowane przez Jorge Bakkera, autora instalacji “In Search Of Habitus”, która obejmowała projekt nietypowego zazielenienia miasta. Po tym, jak pomysł artysty znalazł uznanie pośród mieszkańców oraz władz Rotterdamu, grupa lokalnych działaczy postanowiła przenieść go do realnej skali.

In Search Of Habitus (5)Źródło: www.contemporist.com

Kołyszący las będzie wykonany w całości z odzyskanych materiałów. Drzewa zostaną przeniesione wprost z ulic – podczas remontów dróg i chodników wiele z nich musi zniknąć, a w ten sposób mogą one swobodnie rosnąć nie przeszkadzając nikomu. Aktualnie są one bezpiecznie przechowywane w specjalnym magazynie i oczekują na start inwestycji.

In Search Of Habitus (4)Źródło: www.contemporist.com

Wielkie donice unoszące się na wodzie pozostają w gestii holenderskiego Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska. Wyporność niezbędną dla utrzymania drzew na powierzchni mają jedynie duże, nieużywane już boje, które dawniej unosiły się na wodach Morza Północnego.

In Search Of Habitus (6)Źródło: www.boredpanda.com

Według projektów po dokonaniu drobnych prac remontowych stare, stalowe boje przekształcą się w naprawdę estetyczne wielkie donice. Wewnątrz znajdzie się ziemia wraz ze składnikami odżywczymi, a woda będzie przedostawać się przez mikroskopijne otwory.

In Search Of Habitus (3)Źródło: www.contemporist.com

Inicjatywa z Rotterdamu pokazuje, jak harmonijnie można połączyć troskę o zieleń miejską oraz zagospodarowanie starych sprzętów. Rotterdam należy do miast o stosunkowo dużym udziale wód, dlatego każde miejsce z naturalną roślinnością jest na wagę złota – czemu więc nie przenieść jej na wodę?

Dodaj komentarz