Las doniczkowy

Las doniczkowy

Liściaste, iglaste, tropikalne… Takie lasy nikogo nie dziwią, jednak czy znacie las rosnący w donicy, a na dodatek w domu, i to w samym środku miasta? Zajrzyjmy więc do Turynu:

las w domu (3)Źródło: www.thisiscolossal.com

Via Chabrera w Turynie to jedna z tysięcy typowych włoskich uliczek. Pełna zgiełku, kurzu, zabieganych ludzi ale… dom z numerem 25 całkowicie przełamuje ten schemat. To właśnie tutaj powstał kompleks mieszkalny, w skład którego wchodzi przeszło 150 drzew.

las w domu (7)Źródło: www.divisare.com

Włoski architekt Luciano Pia zdołał wkomponować rośliny w oś budowli bez zakłócania konstrukcji ani zagarniania przestrzeni mieszkalnej. Do nasadzeń drzew naturalnych rozmiarów posłużyły wielkie donice, które zamontowano na kolejnych piętrach. Dla lepszej stabilizacji poszczególne kondygnacje-asymetryczne balkony wzmocniono stalą uformowaną na kształt konarów, zupełnie jakby to drzewa były główną osią całej budowli.

las w domu (5)Źródło: www.thisiscolossal.com

Niezwykły budynek nosi nazwę 25 Verde i pomimo osobliwej formy w pełni nadaje się do komfortowego zamieszkania. Pośród zielonych drzew naturalnych rozmiarów, pnączy, surowej stali i betonu można poczuć się jak w najprawdziwszej dżungli, i to bez opuszczania centrum miasta.

las w domu (2)Źródło: www.thisiscolossal.com

25 Verde jest w pełni zintegrowany z naturą, tak ogromna ilość drzew i najróżniejszych roślin pozytywnie wpływa na skład powietrza i poziom hałasu w mieście, a co za tym idzie, również poziom życia i stan zdrowia mieszkańców Turynu.

las w domu (6)Źródło: www.divisare.com

Z myślą o wygodzie osób mieszkających na Via Chabrera 25, do zazieleniania budynku wybrano wyłącznie gatunki liściaste, które zimą przechodzą w stan uśpienia, dzięki czemu nie zacieniają pomieszczeń. W okresie kwitnienia rośliny są w stanie wchłonąć ponad 200,000 litrów dwutlenku węgla – tak powstaje niezwykły mikroklimat, którego trudno byłoby szukać w centrum zatłoczonego miasta.

las w domu (1)Źródło: www.divisare.com

Inspirowani, pod adresem Via Chabrera 25 w Turynie podobno wciąż można znaleźć wolne miejsca! Kto chętny, by tam zamieszkać?

(my się już pakujemy… )

las w domu (4)Źródło: www.thisiscolossal.com

Dodaj komentarz