Kwiaty a wizerunek miasta

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Architektura krajobrazu miasta w znaczący sposób wpływa na budowanie jego wizerunku. Zatem, dobra przestrzeń publiczna powinna być miejscem atrakcyjnym dla wszystkich mieszkańców oraz gości. Powinna w harmonijny sposób łączyć różne style, ale jednocześnie stanowić spójną całość. Jak więc w efektowny sposób podkreślić wartość danego miasta?

kompleksowa usługa Świebodzin

Źródło: archiwum Terra

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – naturą. Okazuje się, że w poprawie wizerunku obiektu użyteczności publicznej bardzo przydatne mogą być rośliny. Nie tylko wizualnie pomogą upiększyć przestrzeń, ale też mają pozytywny wpływ na ludzi – czynią otoczenie bardziej naturalnym i przyjaznym.

Doskonałym na to przykładem może być Świebodzin, mieszczący się w woj. Lubuskim. Miasto w ramach Kompleksowej Usługi, którą oferuje firma Terra®, w ubiegłym roku zamówiło 28 przepięknych, wiszących kaskadowych konstrukcji kwietnikowych, które efektownie sposób ozdobiły miejskie latarnie. Rozmaite misy wiszące różnią się od tradycyjnych donic, ich przewaga polega na tym, że konstrukcje te są niemal w całości pokryte zielenią i kwiatami. Mają zróżnicowaną wysokość, ale też można je umieszczać w różnych położeniach, przez co zapewniają dobrą ekspozycję roślin. Są również mobile – łatwo je przestawić na inne miejsce, a wraz z końcem sezonu zdemontować i schować. Co roku mogą być ustawiane gdzie indziej i w nowej konfiguracji.

Kompleksowa Usługa Świebodzin

Źródło: archiwum Terra

Władze Świebodzina zdecydowały się na kompozycje kwiatowe złożone z kremowej i purpurowej surfinii (wariant ukwiecenia A113), które w towarzystwie zielonych liści ipomoei skutecznie ożywiły okolicę. Pamiętajmy, że właściwy dobór roślin to połowa sukcesu. Te same kwietniki lecz obsadzone na różny sposób mogą stać się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Warto zwrócić uwagę, iż oprócz standardowych pelargonii, jest jeszcze wiele innych ciekawych i pięknych roślin nadających się do takiego zastosowania.

Do obsadzania wież kwiatowych i wiszących kwietników kaskadowych należy przede wszystkim wybierać rośliny dobrze się rozkrzewiające, o długich, spływających pędach. Rośliny o pokroju wyprostowanym można natomiast stosować do obsadzania podnóża wież kwiatowych, w przypadku gdy są one ustawiane na trawnikach lub rabatach. Będą wówczas tworzyć obwódki – eleganckie kwiatowe wykończenie takiej wieży.

Możliwości ukwiecenia jest naprawdę wiele, wystarczy zapoznać się z tzn. „Menu ukwieceń”. Większość z wymienionych roślin posiada wiele odmian, różniących się wielkością i kolorem kwiatów, a często także kolorami liści.

menu ukwiecień

Źródło: archiwum Terra

Obsadzenia wiszących kwietników i wież kwiatowych będą się znacznie różnić w zależności od pory roku. Nie da się ukryć, że największe możliwości i największe pole do popisu stwarza sezon letni. Obsadzenia w pozostałych porach roku są już nieco trudniejsze i mniej urozmaicone.

Poprzez wprowadzenie kwiatów w przestrzeń miejską, Świebodzin stał się bardziej przyjazny i atrakcyjny dla swoich mieszkańców, a także turystów. Co więcej, stał się inspirującym i ciekawym miejscem, którym warto się chwalić, i które warto odwiedzić – to najlepszy dowód na to, że dzięki kwiatom można kreować wizerunek przestrzeni miejskiej, a jednocześnie skutecznie upiększyć nasze wspólne otoczenie.

Kompleksowa Usługa Świebodzin

Źródło: archiwum Terra

Dodaj komentarz