Plebiscyt
Krzewy i drzewa w donicach – część II

Krzewy i drzewa w donicach – część II

30 sierpnia 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rośliny w donicach to najbardziej urokliwe elementy dekoracyjne wykorzystywane nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w naszych domach i ogrodach. Aby doskonale się prezentowały, należy wybrać dla nich odpowiednie drzewa i krzewy. Jakie? O tym już dzisiaj.

W zależności od tego, jaką wybierzemy roślinę, zależeć będzie jaką trzeba będzie do niej dobrać donicę.  Pamiętajmy o tym, żeby wybrać do dużych drzew i krzewów wystarczająco dużą. Tak, żeby korzenie miały miejsce na swobodne rozrastanie się. No i najważniejsze, żeby taka donica posiadała odpływ wody, bez tego rośliny prędzej czy później po prostu uschną. Warto więc zainwestować w tak zwane wkładki uprawne do donic – zapewniają one roślinom utrzymanie stałego zapasu wody, przy jednoczesnej kontroli jej ilości dzięki otworom przelewowym. Oczywiście nie zapomnijmy o tym, aby dana donica pasowała do stylu domu, czy ogrodu.

kwiaty w dużych donicachŹródło: Archiwum Terra

Ostatnio przedstawiłam pierwszą piątkę popularnych roślin wykorzystywanych do dekoracji dużych donic, dziś czas na kolejną!

1. Bugenwilla gładka – to zdecydowanie roślina doniczkowa, która pochodzi z Brazylii. Jest pnączem o ciernistych pędach, które osiągają do 4-5 m. W ciepłym klimacie bugenwilla kwitnie obficie i sprawia niezwykłe wrażenie. Niekiedy ma formę rozłożystego krzewu lub strzyżonego żywopłotu. Jej kwiaty są drobne, otoczone pięknymi przykwitami w odcieniu różowoczerwonym.

duże doniceŹródło: https://www.flickr.com

duże doniceŹródło: https://www.flickr.com

2. Bugenwilla okazała – również pochodzi z Brazylii. Jest zdecydowanie bardziej okazała niż Bugenwilla gładka, ale też wrażliwsza na chłód. Liście ma większe od poprzedniej rośliny, pokryte włoskami. Przekwiatki mają kolor czerwonofioletowy.

kwiaty w dużych donicachŹródło: https://www.flickr.com

3. Granatowiec właściwy – to roślina, która eksponowana w pojemnikach nie ma szczególnych wymagań. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i w stanie naturalnym może urosnąć do 3-4 m. Kwitnie po 3-4 latach w jaskrawoczerwonym kolorze. Owoce są bardzo twarde i zawierają dużo witaminy C. W donicach znakomicie będzie wyglądać odmiana niska, która osiąga do 1 m wysokości.

kwiaty w dużych donicachŹródło: https://www.flickr.com

4. Kalina laurolistna – wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich, gdzie rośnie w pobliżu morza. Kwitnie od jesieni do wiosny. Jest to roślina odporna na mrozy, nawet gdy dochodzą do -10°C. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że możemy spokojnie wykorzystać ją do donic, które postawimy na zewnątrz. Będzie kwitła wtedy, gdy inne rośliny dawno przekwitły i straciły swój urok.

kwiaty w dużych donicachŹródło: https://www.garnek.pl/

5. Kwasnodrzew amerykański – to  roślina jeszcze bardziej odporna na mrozy niż kalina. Może zdobić przestrzeń miejską nawet wtedy, gdy na dworze jest mróz sięgający -26°C. W naszym klimacie powinna pięknie się rozwijać. Nie przekracza 20 m wysokości i kwitnie od lipca do sierpnia. Co dziwne, w naszym kraju rzadko wykorzystuje się tę roślinę do ozdoby donic. Gdy nadchodzi jesień, jej liście przybierają intensywną purpurową barwę. Co wygląda naprawdę efektownie.

kwiaty w dużych donicachŹródło:https://www.ogrodkroton.pl/

Szukacie designerskich donic? Zajrzyjcie tutaj – terraform.pl

« »

Dodaj komentarz