Kruszwica ukwiecona!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kruszwica przeciera szlaki – jako pierwsza Polsce zdecydowała się na ukwiecenie przestrzeni jedną z najwyższych wież kwiatowych. Roślinna dekoracja imponujących rozmiarów stanęła w samym sercu miasta, gdzie stała się jednym z największych atutów niedawno zrewitalizowanego rynku.

kwietniki miejskie terra (2)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Nowe oblicze centrum

Rynek miejski w Kruszwicy został poddany gruntownej rewitalizacji, którą zakończono w 2014 roku. Efektem prac jest estetyczny plac, którego sercem stał się skwer wytyczony na kształcie okręgu i otoczony przez schludną małą architekturę. W centralnej części w naturalny sposób powstało miejsce, dla dekoracji roślinnej, która byłaby zwieńczeniem rewitalizacji. Odświeżenie wizerunku centrum zawsze przecież wiąże się z wprowadzeniem do niego elementu naturalnego ożywiającego pokrytą brukiem przestrzeń

kwietniki miejskie terra (7)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Innowacyjne rozwiązanie

Serce miasta to rozległy rynek, w którym nie sprawdziłyby się minimalistyczne dekoracje. Na tle brukowanych chodników poprzecinanych murawą wyróżnić się mógł jedynie kwietnik odpowiednich gabarytów. W Kruszwicy wybór padł na innowacyjny model wieży kwiatowej o wysokości 3 metrów. Ta konstrukcja kwietnikowa, mimo swoich niebanalnych rozmiarów odznacza się stabilnością, co gwarantuje odporność na akty wandalizmu, czy też nagłe podmuchy wiatru. Władze Kruszwicy, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców postawiły na dodatkową stabilizacją dekoracji za pomocą stalowych linek.

kwietniki miejskie terra (6)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

200 sadzonek

Ten rosły kwietnik miejski ma aż 15 pierścieni, w których mieści się ponad 200 sadzonek – w mieście legendarnego króla Popiela wybór padł na czerwoną pelargonię. Kwiaty, ze względu na optymalne warunki do rozwoju, rozrosły się niezwykle szybko i bujnie, dzięki czemu w całości zakryły stalową konstrukcję dekoracji.

kwietniki miejskie terra (3)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Prekursor dobrych zmian

Pierwsza tak wysoka wieża kwiatowa stanęła właśnie w Kruszwicy – to godny naśladowania prekursor pozytywnych zmian w naszej wspólnej przestrzeni miejskiej. Imponujący efekt dekoracyjny, jaki osiągnięto w mieście Popiela wart jest powtórzenia w innych polskich miastach!

 kwietniki miejskie terra (1)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Dodaj komentarz