Plebiscyt
Kreacja dla lokomotywy

Kreacja dla lokomotywy

11 czerwca 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Stoi na stacji lokomotywa… I czeka na przymiarkę stroju. Aby uczcić rok Juliana Tuwima, polska artystka zdecydowała się pokryć włóczkowym ściegiem prawdziwą ciuchcię!

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

Agata „Olek” Oleksiak to Polka na stałe mieszkająca w Nowym Jorku. Jest jedną z większych gwiazd międzynarodowego street-artu, od wielu lat zmienia miejską szarą przestrzeń w nieco bardziej kolorową, przytulną i swojską. Bo kto powiedział, że włóczka i szydełko to atrybut nieodpowiedni dla młodej, energicznej osoby?

Artystka tworzyła już „sweterki” dla miejskich sprzętów pod każdą niemal szerokością geograficzną. Kolorowe ubranka dostały już między innymi nowojorskie słupki parkingowe, ławki, pomniki, samochody, a nawet fragmenty Muru Chińskiego! Największym jednak wyzwaniem było dla niej przyodzianie słynnej rzeźby Szarżującego Byka, symbolu giełdy z  Wall Street. Po dwóch latach od tego wydarzenia przed Agatą stanęło kolejne zadanie: z okazji uroczystych obchodów roku Juliana Tuwima ma stworzyć kreację dla prawdziwej, zabytkowej lokomotywy – pojazdu chyba najbardziej kojarzonego z poetą.

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

Pomysłodawcą akcji jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa, również na jego zaproszenie w Polsce zjawi się artystka. Modelem, który przywdzieje włóczkowe ubranko będzie prawdopodobnie wąskotorowa lokomotywa PX – planuje się ją ustawić w okolicy Pasażu Schillera lub Pasażu Rubinsteina w Łodzi. Kolorowe przebranie dla pojazdu to tylko początek licznych imprez, jakie odbędą się na ulicy Piotrkowskiej.  W lokomotywie znajdzie się miejsce dla letniej sceny Studia Radia Łódź oraz niezwykłego punktu informacyjnego, w którym turyści mogliby poznać szczegóły obchodów Roku Tuwima. Wnętrze pojazdu zarezerwowano dla kina letniego, a tuż przed nim ulokowane zostaną tak zwane „Trawniki kultury”.

Akcja odbędzie się 13 lipca 2013 roku na rynku centrum handlowego Manufaktura. Dodamy, że każdy może włączyć się w akcję ubierania tuwimowskiej lokomotywy! Wystarczy odebrać specjalną włóczkę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282, parter budynku „B”).

Inspirowani, włóczka w dłoń!

Spójrzcie jak prezentuje się portfolio artystyczne Agat „Olek” Oleksiak:

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

street-art

Źródło: www.ultramaryna.pl

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zT0HhNvDFRQ[/youtube]

« »

Dodaj komentarz