Kolorowe kontynenty

Kolorowe kontynenty

11 maja 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jest ich pięć i każda jest zupełnie inna. Rzeźby przedstawiające kultury kontynentów coś jednak łączy: idea pokoju, dobra, otwartości i życzliwości. Zobaczcie jak wyglądają:

rzeżby (2)Źródło: www.santanderworld.com

Projekt to pięć rzeźb o wysokości 3,6 m i szerokości 2,5, które mają szczepić pośród ludzi ideę pokoju, solidarności i dobra. Odpowiedzialność za jego realizację powierzono designerowi Jose Angelowi Cicero, który przewodzi organizacji Santander World, skupiającej artystów z całego świata.

Hiszpańskie miasto Santander, w którym stanęły statuy, słynie ze swojej otwartości: mieszkańcy witają gości z otwartymi ramionami, i to niezależnie od rasy, płci czy pochodzenia. Aby odnieść się to pięknych lokalnych obyczajów artyści tworzyli swoje dzieła również w duchu wolności: bez narzuconych zasad.

K0A8278-1024x682Źródło: www.10decoracion.com

Właśnie tak powstały wykonane z grubej stali, nawiązujące do ludzkiej sylwetki rzeźby. Dla dodatkowej ochrony kolorów powierzchnię pokryto dwoma warstwami farby poliuretanowej oraz 1 warstwą farby epoksydowej odpornej na wilgoć. Wewnątrz znajduje się specjalna konstrukcja, która wraz z wzmocnioną zewnętrzna powłoką sprawia, że rzeźby doskonale znoszą trudne warunki otwartej przestrzeni publicznej.

rzeżby (7)Źródło: www.santanderworld.com

Za stworzenie rzeź odpowiadało pięciu artystów, którzy pracę rozpoczęli od czystego arkusza zwykłej stali. Dzięki swoim umiejętnościom udało im się przedstawić różnorodność kulturową kontynentów.

rzeżby (9)Źródło: www.contemporist.com

Jak przedstawiono poszczególne kontynenty? Afryka to sylwetka w kolorze rdzawego brązu, za co odpowiada zastosowana w projekcie stal corten. W ten sposób udało się pięknie odwzorować barwę spalonej słońcem ziemi.

rzeżby (1)Źródło: www.10decoracion.com

Z kolei Oceania jest dynamiczna i barwna: na figurze wymalowano grafiki z widokiem oceanu oraz twarzami rdzennych mieszkańców kontynentu.

rzeżby (8)Źródło: www.santanderworld.com

Azja składa się z tysięcy drobnych stalowych arkuszy – w ten sposób artysta nawiązał do niemałego zaludnienia i wysokiego poziomu technologicznego tego regionu.

rzeżby (5)Źródło: www.contemporist.com

Oba kontynenty amerykańskie są niezwykle barwne i różnorodne – dokładnie tak, jak spotykające się tam kultury z całego świata.

rzeżby (3)Źródło: www.santanderworld.com

…a nasza stara, dobra Europa? Interpretację przekazu statuty ze Starego Kontynentu pozostawiamy Wam:

rzeżby (6)Źródło: www.contemporist.com

Czekamy na Wasze pomysły 🙂

« »

Dodaj komentarz