Kolorowe i bezpieczne – nowy pomysł na przejścia dla pieszych

Niedawno zachwyciliśmy się tym, jak zmieniają się hiszpańskie ulice dzięki mistrzyni haftu. Okazuje się, że jeszcze co najmniej jeden aspekt wyróżnia Hiszpanię pod względem sztuki ulicy – oto bajczenie kolorowe przejścia dla pieszych:

christo-guelov-5Źródło: www.mymodernmet.com

Przejścia dla pieszych najczęściej niczym się nie wyróżniają. Ot, kilka białych pasów, czyli klasyczna „zebra”. Nie możemy odmówić jej funkcjonalności, jednak nie zaszkodzi, by spełniała również rolę estetyczną – i z takiego właśnie założenia wyszedł Christo Guelov – artysta uliczny z Bułgarii.

christo-guelov-10Źródło: www.mymodernmet.com

Pomysł Christo jest prosty – dodał przejściom dla pieszych na terenie Madrytu nieco koloru. Używając mocnych kontrastowych barw i geometrycznych kształtów, artysta zdołał tchnąć artystycznego ducha w jednolite ulice stolicy Hiszpanii.

christo-guelov-9Źródło: www.boredpanda.com

Artysta nazwał swój bajecznie kolorowy projekt ‘Funnycross’ i mówi o nim tak: „używam ‘zebry’, by ingerować w przestrzeń miast. To metafora, most łączący dwa brzegi, który ma dwojakie znacznie, zarówno czysto estetyczne, jak i funkcjonalne”.

christo-guelov-8Źródło: www.mymodernmet.com

„Założeniem projektu było bowiem również poprawienie bezpieczeństwa poprzez wyeksponowanie przejść dla pieszych i sprawienie, że wyróżnią się one na tle jezdni czy chodników” – dodaje Christo.

christo-guelov-7Źródło: www.mymodernmet.com

Czy zdołał tego dokonać? Zobaczcie i oceńcie sami!

christo-guelov-6Źródło: www.mymodernmet.com

christo-guelov-4Źródło: www.boredpanda.com

christo-guelov-3Źródło: www.mymodernmet.com

christo-guelov-2Źródło: www.boredpanda.com

christo-guelov-1Źródło: www.mymodernmet.com

Zapisz