Kolor w ogrodzie

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nie od dziś wiadomo, że kolor w odgrywają ogromną rolę – żywe akcenty mobilizują do działania, a stonowane wprowadzają spokój. A jak „pogodzić” kolory natury i pojemników w ogrodzie? Zobacz!

kolorowe donice nunoni (4)Źródło: www.nunoni.pl

Kwiaty i liście ogrodowych roślin mogą występować w niezliczonej ilości kolorów – podobnie jak donice. Odpowiednio je łącząc, można dyskretnie podkreślić największe walory ogrodu lub odciągnąć uwagę od jego mniej atrakcyjnych zakątków.

Możliwości wprowadzenia kolorów do ogrodu jest mnóstwo, jednak wszystko zaczyna się od odpowiedni na pytanie o to, co ma dominować: barwa roślin czy też barwa donic, w których zostaną nasadzone. W naturze występują wszystkie możliwe połączenia kolorystyczne, dlatego nie bójmy się eksperymentować. To, co jest trudne do zaakceptowania we wnętrzach, można z powodzeniem zastosować w ogrodzie: czerwony kwiat i limonkowa donica? Czemu nie!

donice nunoniŹródło: www.nunoni.pl

W pierwszym przypadku, kompozycje ogrodowe składające się z różnych odmian roślin wymagają spójnego elementu, który wprowadzi do przestrzeni ład i harmonię. Aby nie stworzyć wrażenia dekoracyjnego chaosu, warto wybrać duże donice w jednym, ale naprawdę soczystym kolorze.

kolorowe donice nunoni (3)Źródło: www.makeithome.pl

Jeśli to donice mają być głównym akcentem dekoracyjnym, wybierzmy rośliny kwitnące w jednej tonacji lub takie, które nie wytwarzają kwiatów, ale atrakcyjne wizualnie zielone liście. Kwiaty stworzą spójny element, który przełamany zostanie kolorowymi donicami. W ten sposób ogród staje się dynamiczny i nigdy nie zawita do niego nuda. Kontrastujący element pobudza wyobraźnię i podkreśla urok roślin.

podłużne donice Long TerraformŹródło: www.makeithome.pl

Odpowiednie połączenie kolorów w ogrodzie może oddziaływać na samopoczucie. Zieleń liści uspokaja i łagodzi emocje, podobnie jak błękit, biel i fiolet niektórych kwiatów. Żółć, pomarańcz oraz czerwień znane są z tego, że pobudzają do działania i sprawiają, że otoczenie staje się przytulniejsze. Poniżej znajdziesz krótki poradnik o tym, jak najlepiej dobrać donice do koloru kwiatów.

 • Kwiaty białe – konwalie, przebiśniegi, stokrotki, begonia, rdest, rumianek. Doskonale prezentują się w donicy w każdym kolorze – można eksperymentować!
 • Kwiaty pomarańczowe – krokusy, aksamitki nasturcje, miechunka, nagietki. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze białym, brązowym i antracytowym.
 • Kwiaty niebieskie – barwinki, lobelie, kocimiętka, heliotrop, chaber. Najlepiej wyglądają w donicach w kolorze białym i żółtym.
 • Kwiaty żółte – żonkile, krokusy, aksamitki, uczep, kaczeńce. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze niebieskim oraz szarym.
 • Kwiaty różowe – wiśnia japońska, kosmosy, margerytki, dzwonki, tawuła. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze białym, lila, fioletowym i niebieskim.
 • Kwiaty czerwone – pelargonie, mak, głóg, dereń. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze biały, antracytowym… a także czerwonym i niebieskim.
 • Kwiaty szare – rokitnik zwyczajny, mikołajek, dziewięćsił bezłodygowy, lebiodka, kocimiętka, szałwia. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze białym, szarym, antracytowym, lila, antracytowym oraz niebieskim.
 • Kwiaty fioletowe i purpurowe – krokusy, hortensje, lilak, lawenda, funkia. Najlepiej wyglądają w donicy w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym i różowym.

Make it Home

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność – oszczędność czasu, siły, cierpliwości, a bardzo często i pieniędzy. Nie musisz wychodzić z domu, by kupić donicę, lampę, a nawet fotel. W makeithome.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz dla domu i ogrodu – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

1 komentarz do “Kolor w ogrodzie”

 1. Można też użyć naturalnych materiałów takich jak np. wiklina czy brzoza. Pierwszą z nich można pomalować na dowolny kolor i połączymy naturę z estetyką 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz