Klopsztanga: reaktywacja

24 czerwca 2013
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

 

Możecie nie znać tego słowa, ale gwarantujemy, że klopsztangi wcale nie są wam obce. Jedni znają je jako osiedlowe drabinki gimnastyczne, a inni dostrzegają ich rolę dla domowych porządków.

Projekt KlopsztangaŹródło: www.chorzow.naszemiasto.pl

przestrzeń miejska śląsk
Źródło: zdjęcie nadesłane przez Krzystofa Blaszke

A mieszkańcy południa Polski zauważyli, że stary dobry trzepak jest również doskonałym punktem spotkań i sposobem na upowszechnienie gwary śląskiej. Właśnie dlatego już po raz kolejny instalacje z jego udziałem stały się ważnym elementem OFF Festivalu.

Projekt Klopsztanga
Źródło: www.katowice.gazeta.pl

Niepozorne, często zardzewiałe, konstrukcje z metalu, cztery proste rury ułożone na kształt litery „H” – a ileż wspomnień w sobie mieszczą! Do dziś trudno określić w czym tkwił niesamowity fenomen konstrukcji stworzonej do czyszczenia dywanów. Pokolenie dzisiejszych 20-latków i ich rodziców pewnie dobrze pamięta całe dnie spędzone na kręceniu fikołków z przyjaciółmi. Z biegiem lat trzepak został jednak skutecznie wyparty przez odkurzacze, opuszczony przez dzieciaki…. I tak zaczął znikać z naszych podwórek.

Aby uchronić trzepaki od zapomnienia, grupa zapaleńców z pracowni artystycznej Medusa Industry postanowiła przywrócić je naszym miastom i podwórkom. Ich instalacje pod nazwą „Projekt Klopsztanga” od kilku lat zdobią już Bytom, Katowice, a od 14 czerwca również Krakowski park Serkowskiego.

Projekt Klopsztanga
Źródło: www.medusagroup.pl

Czemu więc egzotyczna klopsztanga, a nie swojski trzepak? Autorzy projektu chcą w ten sposób promować śląską gwarę i kulturę, które podobnie jak i trzepaki powoli popadają w zapomnienie. Przecież to właśnie śląska przestrzeń miejska jest pełna charakterystycznych kamienic i zamkniętych podwórek, które nie mogły obyć się bez takiej konstrukcji.

Projekt Klopsztanga
Źródło: www.katowice.gazeta

Dobra wiadomość: „Projekt Klopsztanga” nie jest zamkniętym za szklaną ścianą eksponatem – wspinaczki, fikołki, akrobacje będą bardzo mile widziane. Przyznajemy, że do tej instalacji podchodzimy ze szczególnym sentymentem –  Inspirowani, przypomnijcie sobie szczenięce lata!

Projekt Klopsztanga
Źródło: www.cjg.gazeta.pl

Projekt Klopsztanga
Źródło: www.klopsztanga.de

Dodaj komentarz