Katowice: strefa Tempo 30

19 sierpnia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W czwartek pisaliśmy o akcji zazielenienia ulic Katowic, a dziś przyglądamy się ostatecznemu efektowi przedsięwzięcia – szereg dużych donic, schludna architektura… a to tylko początek dobrych zmian!

strefa 30 katowice (1)Źródło: www.warszawa.wyborcza.pl

W poniedziałek, 17 sierpnia ulica Kościuszki została włączona do strefy Tempo 30 – tutaj kierowcy będą zobowiązani przestrzegać wyznaczonego ograniczenia prędkości. Zaledwie trzy dni wcześniej odbył się uroczysty piknik pod hasłem „Powrót Kościuszki”, podczas którego obsadzono dwie ostatnie donice, tym samym symbolicznie podsumowano przebudowę ulicy. (Kliknij tutaj, by przeczytać o akcji zazieleniania ulicy Kościuszki)

strefa 30 katowice (2)Źródło: www.wiadomosci.onet.pl

Uspokojony ruch kołowy, większa ilość zieleni i schludne, a zarazem wygodne ławki miejskie – ulice Katowic powoli stają się coraz przyjaźniejsze mieszkańcom. Podobne udogodnienia wprowadzono już między innymi na wybranych ulicach Wrocławia, Poznania, Gdańska, Krakowa Radomia i Łodzi.

strefa 30 katowice (3)Źródło: www.wiadomosci.onet.pl

Chcemy, aby śródmieście stało się przyjazne dla wszystkich uczestników ruchu. Dobra przestrzeń, to taka, która jest przyjazna dla mieszkańców – zaznacza prezydent Marcin Krupa.

donice miejskie gianto (5)Źródło: Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

Dla każdego z nas liczy się poczucie bezpieczeństwa, a także komfortowe warunki życia. W Katowicach udało się to zapewnić stosując ograniczenia prędkości i wprowadzając do przestrzeni wielkie donice obsadzone schludną roślinnością. To tak łatwy sposób na to, by cała okolica nabrała zupełnie nowego charakteru, znacząco podnosząc standard życia w tym miejscu.

donice miejskie gianto (2)Źródło: Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

Jak zaznaczają włodarze Katowic, „gdy auto uderzy w pieszego przy prędkości 50 km/h, skutki zderzenia odpowiadają skutkom upadku z wysokości 10 metrów, a szanse na przeżycie wynoszą około 30 proc. Jeśli wypadek ma miejsce przy prędkości 30 km/h, można go porównać do upadku z wysokości 3,5 metra. Szanse przeżycia wzrastają do 90%” – czekamy więc na naśladowców idei z Katowic!

donice miejskie gianto (3)Źródło: Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

Dodaj komentarz