Jesienią… lasy się zielenią!

Jesienią w lasach odbywają się najważniejsze prace  – nasadzenia młodych roślin, od których jakości zależy stan przyszłego lasu. Jak sprawić, by ten proces przebiegł bez problemów i przyniósł oczekiwane efekty?

Dlaczego jesień?

Dynamiczny wzrost temperatur często sprawia, że wiosną nie zawsze jest możliwe uzupełnienie braków zadrzewienia. Zabieg ten bywa więc przenoszony na późne lato i wczesną jesień – gdy tylko opadną liście, w wielu nadleśnictwach rozpoczyna się odnawianie drzewostanu, nie tylko iglastego, ale również okazów liściastych.

hydrogel terra aqua pylisty lasy (1)

Grunt to dobry początek

Na kondycję sadzonek, które w przyszłości mają stać się gęstym lasem, wpływ mają warunki, w jakich są transportowane ze szkółki – ich system korzeniowy nie może wyschnąć! Aby zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody podczas transportu, a także osłonić ją przed niszczącym, chłodnym wiatrem, warto zamoczyć jej korzenie w hydrożelu Terra Aqua. Ten uniwersalny, ekologiczny preparat zapewnia sadzonce optymalne nawodnienie, a tuż po nasadzeniu w docelowym miejscu. Jako dodatek do ściółki minimalizuje ryzyko pożarów lub ogranicza ich skutki przez poprawianie jej wilgotności.

Ograniczyć wypady

Hydrożel w leśnictwie najczęściej używany jest do ograniczenia „wypadów” sadzonek i zwiększenia ich przeżywalności. Najważniejsze jest zabezpieczanie najmniejszych włośników przed wysychaniem. To determinuje łatwość przyjęcia się sadzonki w glebie… jednak to nie wszystkie korzyści stosowania Hydrogelu!

hydrogel, hydrożel

Zwarta, prosta bryła

Kondycja nowego lasu jest powiązana z techniką jego nasadzania. Od precyzji leśnika zależy, czy drzewo zdoła stabilnie utrzymać się w podłożu. Jeżeli system korzeniowy zostanie umieszczony w glebie pod kątem lub jeśli „zawinie się”, dorosła roślina nie będzie w stanie odpowiednio pobierać wody. Czy zauważyliście, że korzenie powalonych drzew często mają splątane korzenie? To właśnie brak równomiernie rozłożonej podstawy sprawia, że rośliny nie są wstanie pobierać wody, a z czasem: poddają się sile grawitacji. Sposobem na zwartą bryłę korzeniową jest Hydrogel Terra Aqua, który „spaja” korzenie w odpowiednim położeniu, umożliwiając sprawne i precyzyjne umieszczenie ich w dołku, a następnie swobodny rozrost.

Co i jak?

Jak postępować z hydrożelem? Hydrogel Terra Aqua w postaci pylistej miesza się z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. System korzeniowy należy zanurzyć w powstałej w ten sposób mieszance. Po chwili można włożyć sadzonkę do podłoża, przysypać glebą i obficie podlać. Nic trudnego!