Plebiscyt
Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

15 października 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Deszcz, wiatr, chłód… jesień nie zawsze nastraja nas optymistycznie. Sezonową melancholię można przezwyciężyć pracą w ogrodzie – trudno o lepszą terapię!

jesień w ogrodzie Źródło: www.wymarzonyogrod.pl

Mówią, że praca jest najlepszym lekarstwem. W myśl tego twierdzenia postanowiliśmy zająć się przygotowaniem ogrodu na jesień i zimę. Październik to doskonały czas na porządki i tworzenie nowych, sezonowych kompozycji dekoracyjnych z roślin. Warto usunąć martwe liście, uprzątnąć ścieżki, gdyż po nastaniu mrozów nigdy nie znajdziemy chętnego do wykonania tych czynności.

jesień w ogrodzieŹródło: www.ogrodowisko.pl

Styl i ustawienie donic

W jesiennych aranżacjach istotne są donice. To od nich zależy, czy dekoracja przetrwa do wiosny, odpowiadają z dobrą kondycję roślin i przesadzają o walorze estetycznym ogrodu lub tarasu. Nowoczesne donice z kolekcji TerraForm są wytrzymałe i łatwo dopasować do otoczenia. Pojemniki z kolekcji Classic sprawdzą się na tle tradycyjnego domu, z kolei nowoczesne otoczenie wymusza sąsiedztwo pojemników z kolekcji Espesso – o prostych, cylindrycznych kształtach

donica starnard one TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Jesienne ukwiecenie

Z jesienią najlepiej współgrają trawy: miskanty, rozplenice oraz rośliny trawo podobne: turzyce, tataraki, liriope. Mają one kolory od białych, piaskowych, żółtych, poprzez zieleń aż do czerni. Idealne będą również wrzosy, kocanki, astry, dalie.

donica soft round TerraFormŹródło: www.terraform.pl

jesień w ogrodzieŹródło: www.ogrodowisko.pl

Powoli do łask powraca również chryzantema w różnych kolorach, która powoli staje się kwiatem zdobiącym ogrody i okna. Coraz popularniejsze robią się dekoracje z dyni, kasztanów i innych sezonowych warzyw i owoców- to niezwykle trafne dopełnienie barw obecnej pory roku.

jesień w ogrodzieŹródło: www.augusta-books.com

Większe pojemniki pomieszczą nawet krzewy, a tym jesień i zima niestraszna. Bardzo istotny jest więc materiał, z którego wykonane są one wykonane. Co prawda terakota i szkliwione pojemniki kuszą swoją ceną, jednak nie jest to trafna inwestycja. Jedynie betonowe, kamienne lub polietylenowe donice bez problemu wytrzymają niskie temperatury.

donice terraformŹródło: www.terraform.pl

Sadzenie i pielęgnacja

Jesienne obsadzania rozpoczynamy od użycia żyznego podłoża. Zawsze należy „przymierzyć roślinę do pojemnika. Jeśli pasuje, delikatnie obsypujemy ziemią i uciskamy na ściankach – czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, aby gleba „obsiadła”.

jesień w ogrodzieŹródło: www.zacneogrody.wordpress.com

Unikamy nawozów. Podlewamy standardowo, jednak tylko do momentu, aż gleba zamarznie – kolejna dawka wody dopiero po odwilży.

jesień w ogrodzieŹródło: www.ogrodowisko.pl

Podczas większych mrozów wskazane jest, aby donica została ustawiona na grubym styropianie i owinięta folią bąbelkową, tym samym roślina nie zmarznie. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie pojemnika do wewnątrz.

jesień w ogrodzieŹródło: www.ogrodowisko.pl

Jesień to czas wytężonych prac ogrodowych. Zbieramy plony i przygotowujemy się do mrozów, a otaczająca aura inspiruje nas do robienia pięknych aranżacji w donicach. Polecamy – nie znamy lepszego leku na sezonową chandrę!

jesień w ogrodzieŹródło: www.kwiatowe-wariacje.blogspot.com

jesień w ogrodzieŹródło: www.ogrodowisko.pl

« »

Dodaj komentarz