Jarmark bożonarodzeniowy w Polsce – co, gdzie i kiedy?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jarmark bożonarodzeniowy już na stałe wpisał się w tradycje świąteczne w Polsce. Jedną z przyczyn na pewno jest fakt, że właśnie w takich miejscach można poczuć jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Nic dziwnego, że gdy nadchodzi ten szczególny czas, wiele osób planuje wyjazdy do różnych miejscowości, by odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy. Z tego wpisu dowiesz się, gdzie są organizowane, od kiedy będą otwarte, co szczególnego zaplanowano dla uczestników. A także naszą subiektywną listę top 3 miejsc z targami świątecznymi. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć coś dla siebie. A gdy spodoba Ci się więcej niż jedno miejsce, spokojnie, wystarczy odpowiedni plan, kilka dni wolnego i z pewnością uda Ci się odwiedzić więcej niż jeden jarmark bożonarodzeniowy. 

Jarmark bożonarodzeniowy – w czym tkwi sekret?

Tradycję organizowania jarmarków bożonarodzeniowych zapożyczyliśmy od naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech czy Austrii Weihnachstmarkt to nieodłączona część świąt już od setek lat. Zamysł okazał się tak trafiony, że jest powielany w wielu miejscowościach w najróżniejszych państwach w Europie i nie tylko. 

Do sukcesu jarmarków bożonarodzeniowych z pewnością przyczynia się stworzenie bajecznie wyglądającego miejsca i skupienie w nim wiele atrakcji. Okres świąteczny dla wielu bywa zabiegany, prezenty, dekoracje, porządki, gotowanie, więc kiedy w sercu miasta otwierają się stragany z najróżniejszymi skarbami, a często rękodziełem, okazuje się to świetną alternatywą na zakupy dla wielkich centrum handlowych. 

zakupy-na-jarmarku-swiatecznym
Jarmark bożonarodzeniowy to świetne miejsce na zakupy świątecznych prezentów.

To jednak stanowczo nie koniec plusów jarmarków bożonarodzeniowych, ponieważ oprócz szerokiego asortymentu oferują one pyszne jedzenie i ciepłe napoje. Nie ma nic lepszego niż posiłek i łyk grzańca, podczas wyścigu po najlepsze prezenty dla całej rodziny. A to wszystko w niepowtarzalnym otoczeniu urokliwych drewnianych straganów, niezliczonej liczbie lampek, największych i najpiękniejszych miejskich dekoracji świątecznych na czele z gigantyczną choinką.  

Jakby tego było mało, to organizatorzy jarmarków bożonarodzeniowych prześcigają się zapewnianiu dodatkowych atrakcji. W wielu miastach tworzone są lodowiska, organizowane specjalne koncerty, zawody w wykonywaniu rzeźb z lodu. Każdy kij ma dwa końce, im większy, piękniejszy z wypełnionym po brzegi programem jarmark bożonarodzeniowy, tym więcej przyciągnie uczestników. Dlatego wybierając te najbardziej popularne, trzeba się liczyć z tłumami i raczej głośną atmosferą… ale przecież taki klimat też ma też swój urok.  

najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-polsce
Pomimo zimowych mrozów warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy.

Świąteczne kalendarium

Co, kiedy i gdzie, z pewnością można się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę jarmarków bożonarodzeniowych z najważniejszymi informacjami. 

MiejscowośćRozpoczęcieZakończenieMiejsceDlaczego warto?
Wrocław19.11.202131.12.2021Rynek– świąteczny wiatrak,
– parada elfów,
– krasnal Prezentuś
Gdańsk19.11.202124.12.2021Targ Węglowy– opowiadający żarty Łoś Lucek,
– wenecka karuzela,
– gigantyczna kula śnieżna
Poznań20.11.202124.12.2021Stary Rynek, Plac Wolności– Christmas Silent Disco,
– Poznań Ice Festival 2021
Kraków27.11.202126.12.2021 Rynek Główny– Korowód Kolędniczy
– pokaz Dziadów
Warszawa26.11.202106.01.2022Rynek Starego Miasta, Stadion Narodowy– zimowe miasteczko na stadionie
– piękne iluminacje świetlne
– lodowisko na rynku

Nasze subiektywne, jarmarkowe TOP 3

Jeśli nie należysz do osób zdecydowanych, przygotowaliśmy dla Ciebie nasze zestawienie najlepszych jarmarków świątecznych. Być może krótka zajawka tych miejsc, pomoże wybrać Ci miejsce, które odwiedzisz w tym roku.  

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Wrocław to z pewnością najbardziej rozpoznawalne miejsce, jeśli chodzi o organizację tego typu wydarzeń w Polsce. Jarmark bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku często wymieniany jest w czołówce najlepszych imprez świątecznych w całej Europie. Dzięki temu przyciąga tysiące turystów nie tylko z zachodniej części państwa. To również wraz z tym organizowanym w Gdańsku najszybciej rozpoczynający jarmark bożonarodzeniowy. Znajdziesz tam dosłownie wszystko, czego potrzebujesz. Dookoła rynku rozmieszczone będą setki drewnianych domków z jedzeniem, dekoracjami świątecznymi, rękodziełem, regionalnymi przysmakami czy kosmetykami. W narożach znajdują się główne punkty takie jak Domek Pod Krasnalem, Bajkowy Lasek, Domek Kominkowy i Młyn z Pieknikami – są to świetne miejsca na spotkania ze znajomymi i uraczenie się rozgrzewającym napojem. 

jarmark-bozonarodzeniowy-wroclaw
Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław.

Jarmark bożonarodzeniowy Gdańsk

Stolica pomorza oferuje całą gamę atrakcji, które świetnie będą prezentować się na zdjęciach. Zaczynając od przepięknych iluminacji świątecznych, wielką kulę, igloo, przez gadające trofeum myśliwskie w postaci głowy łosia (o uroczym imieniu – Lucek), przepięknie zdobionej karuzeli, całuśnej altanie przystrojonej jemiołą, kończąc na magicznych saniach czy Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja. Gdańsk nie zapomina o niesieniu pomocy w tym szczególnym czasie. Dlatego w trakcie trwania jarmarków bożonarodzeniowego będą organizowane akcje charytatywne na rzecz Fundacji Hospicyjnej. 

jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk
Przejażdżka karuzelą to jedna z atrakcji jarmarku bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Betlejem Poznańskie 

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu uplasował się na trzecim miejscu przygotowanej przez Europen Best Destinations listy najlepszych targów świątecznych w Europie 2021. Do tego z pewnością przyczyniła się organizowane właśnie w tym mieście 15. edycja Festiwalu Rzeźby Lodowej (Poznań Ice Festival). Oprócz tego planowane są tzw. ciche dyskoteki, na których uczestnicy będą mieli okazję pobawić się do muzyki wydobywającej się wprost do ich uszu ze słuchawek. Jest to frajda nie tylko dla tańczących, ale też niesłyszących rozbrzmiewających utworów na parkiecie obserwatorów. Betlejem Poznańskie znajduje się w trzech punktach: Placu Wolności, Rynku Łazarskiego i Areny, które połączy świątecznie przystrojony tramwaj zwany Bimbą. 

ice festival na jarmarku bozonarodzeniowym w poznaniu
Podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Poznaniu będzie można obserwować, jak powstają lodowe rzeźby.

Daj się porwać świątecznym targom

Wrocław, Gdańsk, Poznań, Warszawa czy Kraków to nie jedyne miejsca, gdzie organizowane będą świąteczne targi. Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się coraz większą popularnością, dlatego nawet mniejszych polskich miastach i miejscowościach można spotkać charakterystyczne drewniane budki z przysmakami i regionalnymi produkatami. Zachęcamy do odwiedzania ich, ponieważ to świetny sposób, by w końcu poczuć magię świąt, a przy tym zwiedzić ciekawe miejsca.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz