Jaką rolę pełnią kwiaty w mieście?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Coraz więcej architektów krajobrazu wprowadza kwiaty i zieleń w przestrzeń polskich miast. Są one wyznacznikiem miejskiego krajobrazu, świadczą o jego jakości i innowacyjności. Jest to kwestia bardzo ważna, jeśli staramy się o odpowiedni wizerunek miasta oraz stworzenie mieszkańcom odpowiedniego i ciekawego miejsca do życia. Ale kwiaty w naszych miastach to zdecydowanie coś więcej…

Kwiaty od zawsze towarzyszą nam w codziennym życiu. Zdobią nasze mieszkania, ogrody. Z troską codziennie pielęgnujemy je i doglądamy, tworzymy dla nich dogodne warunki do pełnego ukwiecenia. One natomiast odwdzięczają nam się naturalnym pięknem, zapachem i różnorodnością barw. Nie dziwi mnie więc fakt coraz częstszego stosowania ich w naszych miastach.  Bowiem pełnią dla nas ważne role:

Po pierwsze: poprawiają komfort życia mieszkańców. Naukowcy udowodnili, że temperatura może być niższa o 2-3 °C w miejscu, gdzie znajdują się rośliny. Dlatego w upalne letnie dni drzewa zatrzymują nadmierne promieniowanie słoneczne, obniżają temperaturę, przynosząc ludziom ulgę.

Po drugie: rośliny w miastach przynoszą mieszkańcom chwile wytchnienia i relaksu. Gdy jesteśmy zmęczeni dniem pełnym pracy, lubimy uciekać do parków, ogródków, gdzie jest pełno roślin, gdzie panuje kojący spokój. Wtedy wyciszeni, zachwycamy się ich naturalnym pięknem. Dodatkowo koimy nerwy, dzięki czemu nasz umysł odpoczywa,  a my czujemy się szczęśliwi.

Po trzecie: rośliny wpływają na poprawę jakości powietrza. Pochłaniają dwutlenek węgla i wzbogacają atmosferę w życiodajny tlen. Jednocześnie usuwają szkodliwe dla nas związki oraz nieprzyjemne zapachy.

Zdecydowanie kwiaty pełnią ważną rolę w mieście, to coś więcej niż tylko ozdoba. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie, dzięki nim w pełni żyjemy. Cieszymy się pięknem i korzystamy z każdego następnego dnia. Dlatego pamiętajmy, aby mieszkańcom podarować naturalne piękno!

Terra Kudowa ZdrojŹródło: Archiwum Terra

TUTAJ więcej zdjęć oraz produktów. Zapraszamy!

Dodaj komentarz