Jak zabezpieczyć ulice miast przy użyciu donic i kwietników?

Betonowe donice i rosłe kwietniki nie od dziś zdobią polskie i europejskie miasta. Ich podstawową rolą jest zdobienie przestrzeni, jednak w ostatnich latach coraz częściej doceniana jest ich dodatkowa cecha – niemała masa, dzięki której mogą one stworzyć barierę, a tym samym uniemożliwić wjazd pojazdów na chodniki i place.

kaskadowe konstrukcje kwietnikoweFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Czujność to podstawa

W dzisiejszym świecie coraz mniej pewnie czujemy się w zatłoczonych uliczkach, szczególnie z powodu obawy przed zamachami terrorystycznymi. Miasta dokładają wszelkich starań, by dbać o piękno przestrzeni, jednocześnie czyniąc ją bezpieczną.

Karpacz | Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Odpowiednio zaplanowane zapory są w stanie uniemożliwić wjazd pojazdów w wybrane lokalizacje – to sposób na kierowców szukających skrótów lub dodatkowych miejsc parkingowych, ale również i realna przeszkoda dla osób o dużo gorszych zamiarach. Co ważne, takie zapory wcale nie ingerują w wizerunek miasta, a wręcz przeciwnie – są w stanie stworzyć z nim spójną całość.

Ruda Śląska | Foto: www.terraform.pl

Europa daje przykład

Dodatkowe wielkie pojemniki na rośliny niedawno pojawiły się w portugalskich oraz we włoskich miastach: Rzymie, Florencji i Mediolanie. Jak zaznaczają władze tych pięknych, turystycznych destynacji, ich zdaniem jest uzupełnienie wprowadzonych już na ulice nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Rządzący chcą w ten sposób uchronić mieszkańców oraz gości przed zamachami z użyciem samochodu.

Skwierzyna | Foto: www.terraform.pl

Ozdoba i zapora

Mimo wszystko warto przyjrzeć się przestrzeni miejskiej i zastanowić czy zapewnia mieszkańcom i turystom bezpieczeństwo. Obecność dużych pojemników, w tym donic betonowych (a  nawet modeli z polietylenu) czy wysokich wież kwiatowych to bardzo skuteczny i popularny sposób na zdobienie przestrzeni, który ma dodatkowe walory.

Ruda Śląska | Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Tak pokaźne dekoracje stanowią solidne zapory i uniemożliwiają przejazd samochodów. Nawet w przypadku bezpośredniego uderzenia nie przesuną się znacznie i ulegną całkowitemu zniszczeniu, dając służbom bezpieczeństwa czas niezbędny na reakcję i działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

donice tube donicemiejskie.pl aSopot | Foto: www.terraform.pl

Jak to działa?

Betonowe donice to pojemniki zupełnie inne niż te, które znane są z dawnych lat. Współczesne modele wykonane są z betonu syntetycznego, udoskonalonego materiału, który nie kruszy się ani nie pęka nawet po wielu latach. Widok mało estetycznych, wyszczerbionych donic, to już przeszłość! Wyjątkowa odporność na uszkodzenia i wysoka masa własna czyni donice z betonu bezpieczną zaporą.

Kęty | Foto: www.terraform.pl

Masa korzyści

Podobne korzyści dają wieże kwiatowe – estetyczne i funkcjonalne dekoracje dla miast, które poza możliwością wprowadzenia roślin w przestrzeń miejską, mogą stać się dodatkową gwarancją bezpieczeństwa dla przechodniów. Już dwumetrowy model H2000 po obsadzeniu osiąga masę przekraczającą tonę! Trudno o lepszy sposób na zabezpieczenie ulic czy placów przed niepożądaną obecnością wszelkich pojazdów.

Kamienna Góra | Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Śpij spokojnie!

Warto trzymać rękę na pulsie, jednak nie można pozwolić, by widmo niebezpieczeństwa sparaliżowało życie w polskich i europejskich miastach. Stosując solidne dekoracje, można zapewnić mieszkańcom, jak i miastu podwójną korzyść: element natury w miejscach publicznych (a ta, jak wiadomo pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz wizualny odbiór okolicy), a jednocześnie pewność bezpiecznego jutra i spokojny sen.

Człuchów | Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Foto: www.terraform.pl

Karpacz | Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Foto: www.terraform.pl

donice miejskie terra świnoujście (7)Świnoujście | Foto: www.terraform.pl

Donica Plane Ring TerraFormZakopane | Foto: www.terraform.pl

okładka: Świebodzin

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz