Jak zaaranżować przestrzeń wokół osiedla?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Bardzo ważnym punktem każdego osiedla, bloku czy kamienicy jest wejście. Gdy jest ładnie zaaranżowane, stanowi nie tylko piękną wizytówkę, która wywiera wrażenie na przechodniach czy gościach, ale także oddziałuje pozytywne na samych mieszkańców. Ładnie zaaranżowane wejście sprawia, że miejsce to jest dobrze odbierane, a nawet może być powodem do dumy.

Wejście łatwo podkreślić i wyeksponować, ustawiając przy nim po obu stronach wieże kwiatowe albo mocując wiszące kaskadowe konstrukcje kwietnikowe, na przykład na latarniach lub ścianach klatki schodowej. Takie elementy świetnie przydadzą się również do przesłonięcia i upiększenia osiedlowej wiaty śmietnikowej, która na ogół nie charakteryzuje się architekturą wysokich lotów i wolelibyśmy, aby zniknęła gdzieś w tle. Mocowane do murów i balustrad kwietniki są więc alternatywą dla pnączy, którymi niekiedy obsadza się tego typu obiekty.

kaskadowe konstrukcje kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

Jak widać, wiele zależy od dokładnego przyjrzenia się naszej zieleni na osiedlach i sprecyzowania, co w niej szwankuje. Ustalenia, dzięki jakim elementom najlepiej byłoby zmienić jej wizerunek. Może się bowiem okazać, że rozwiązane zostaną problemy, które do tej pory wydawały się „nie do przeskoczenia”.

I tak np. wieże kwiatowe na pewno sprawdzą się dużo bardziej niż murowane donice. Dzięki ich mobilności, można bowiem co roku zmieniać ich usytuowanie, tworząc w ten sposób różne aranżacje. Łatwo też je opróżnić i schować na zimę. Z kolei wiszące donice i skrzynki dużo lepiej niż te klasyczne, stosowane do tej pory, pomogą wyeksponować kwiaty, a przy tym dużo skuteczniej oprą się atakom wandali.

kaskadowe konstrukcje kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

Jak dba się o zieleń na osiedlach? O tym już jutro na blogu.

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarz.

 Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej

Dodaj komentarz