Jak wybrać donice dla miast?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nowoczesne donice miejskie to coś więcej niż tylko szare, proste geometryczne gazony. Coraz częściej są to elementy, które łączą w sobie dodatkowe funkcje: stają się również siedziskami, stołami, a nawet przegrodami. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stają się pełnowartościowymi meblami miejskimi. Na co więc zwrócić uwagę wybierając donice miejskie?

wielkie donice gianto (9)Źródło: www.terraform.pl

Wytrzymałość

Od donic, które mają funkcjonować w przestrzeni miejskiej, wymaga się czegoś więcej od odpowiedników w prywatnym zastosowaniu. Muszą być przede wszystkim wyjątkowo solidne, tak by móc zdobić okolicę przez cały rok, niezależnie od aury. Donice miejskie wykonane z polimerobetonu najlepiej spełniają ten wymóg: ich masa własna uniemożliwia niepożądane przemieszczenie, a twarda powierzchnia nie ugnie się pod urazami mechanicznymi. Z takiego rozwiązania skorzystały już władze Sopotu – stylowy model Tube zdobi Plac Bohaterów Monte Cassino już od dwóch lat.

duże donice square Tube TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Najnowszym trendem są donice miejskie z polietylenu, które po obsadzeniu stają się równie ciężkie i niemożliwe do przemieszczenia. Ich estetyczne kolory wykończenia skutecznie ożywiają miejską szarość.

wielkie donice gianto (1)Źródło: www.terraform.pl

Funkcjonalność

Połączenie solidności i funkcjonalności jest możliwe! Donica miejska nie musi być jedynie pojemnikiem na rośliny – najlepszy tego dowód znajduje się między innymi w Rudzie Śląskiej, której przestrzeń zdobią modele A-Malo, będące połączeniem pokaźnej donicy i wygodnego stołu. Dzięki nim skorzystanie z Internetu lub szybki posiłek „na mieście” jeszcze nigdy nie były tak przyjemne.

Ruda Śląska
Autor: GKiOŚ Ruda Śląska

Innym sposobem na poprawienie funkcjonalności publicznych przestrzeni jest donica miejska Plane Ring, która poza miejscem dla roślin, została wyposażona w pierścień-siedzisko.

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Wygląd

Wytrzymałość, funkcjonalność – czy to wszystko? Nie, ponieważ równie ważnym składnikiem wpływającym na komfort życia w miastach jest estetyczne otoczenie. Donice miejskie coraz częściej stają się dekoracją samą w sobie, szczególnie modele polskiej marki nuno’ni, które projektowane są przez najbardziej utalentowanych designerów. Pojemniki te zdobią już wiele polskich miast, między innymi Zieloną Górę, Sosnowiec, czy Rybnik, gdzie zdobywają uznanie mieszkańców i gości.

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.terraform.pl

wielkie donice gianto (2)Źródło: www.terraform.pl

Dodaj komentarz