Plebiscyt
Jak uprawiać herbatę?

Jak uprawiać herbatę?

3 września 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czy w chłodny wieczór jest coś lepszego niż filiżanka aromatycznej herbaty? Chyba jedynie napar pochodzący z własnej uprawy. Zobaczcie jak wyhodować krzew herbaciany w domowych warunkach:

domowa uprawa herbatyŹródło: www.suttons.co.uk

 Jeśli chcecie cieszyć się naprawdę szczególną herbatą, wcale nie musicie wybierać się w dalekie podróże. We własnym zaciszu domowym możecie uzyskać napar, którego nie znajdziecie w żadnej sklepowej mieszance.

domowa uprawa herbatyŹródło: www.en.wikipedia.org

Krzew herbaciany można samodzielnie uprawiać – co prawda jest to zadanie jedynie dla wprawionych ogrodników, jednak nie jest ono niewykonalne. Początek drogi do własnej herbaty to sklep internetowy bądź dobrze wyposażone centrum ogrodnicze, gdzie można nabyć sadzonki lub nasiona kamelii chińskiej (Camellia sinensis).

domowa uprawa herbatyŹródło: www.en.wikipedia.org

Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie już stosunkowo dobrze rozwiniętych, 2-3 letnich sadzonek. Na początek najlepszym miejscem dla nie jest donica, z której może następnie zostać przeniesiona do gleby, gdzie może osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości!

domowa uprawa herbatyŹródło: www.superchargedhuman.com

Do momentu zaparzenia osobiście wyhodowanej herbaty jednak jeszcze daleka droga. Ten wiecznie zielony krzew rośnie około 15 cm rocznie, co sprawia, że dopiero po 3 latach jego liście będą najbardziej aromatyczne.

domowa uprawa herbatyŹródło: www.plantsystematics.org

Krzew herbaciany jest wymagający: młodą sadzonkę należy przesadzać co 2 lata, każdorazowo zapewniając jej odpowiednie nawożenie, pokojową temperaturę i wysoką wilgotność. Donica powinna stać w nasłonecznionym miejscu: parapet sprawdza się zimą, a w cieplejszym okresie można przenieść ją na balkon.

domowa uprawa herbatyŹródło: www.plantsystematics.org

Uwaga! Jesienią i zimą krzew herbaciany wymaga stałej temperatury około 10°C – cieplejsze otoczenie może przyczynić się do utraty cennych liści.

domowa uprawa herbatyŹródło: www.revolutiontea.com

 

« »

1 komentarz do wpisu “Jak uprawiać herbatę?”

  1. Po tym co tu wyczytałam będę musiała koniecznie spróbować uprawy krzewu herbacianego i liczę, że mi się uda, a wywar będzie smakował znacznie lepiej niż „kupny”.

Dodaj komentarz