Jak uprawiać borówkę?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Borówkę amerykańską bez większego kłopotu kupisz w wielu sklepach, ale… Po co? Przecież możesz mieć swoją własną miniaturową uprawę! Zobacz, jak uprawiać borówkę:

jak uprawiać borówkę (1)Źródło: www.pixabay.com

Jak uprawiać borówkę? Na początek: sadzenie

Trudno wskazać najlepszy moment na nasadzenie młodych krzewów borówki – każdy moment (o ile nie łączy się z pracą w ulewnym deszczu!) – jest to możliwe przez cały sezon. Według najczęstszych zaleceń dobrze zająć się tym wiosną lub wczesną jesienią. Do nasadzeń wybieraj krzewy uprawiane w donicach, bez odkrytego systemu korzeniowego, o wysokości około 40 cm. Prace prowadzone we wrześniu wymagają zapewnienia roślinie dodatkowej osłony przed chłodem.

Stanowisko dla borówki

Wybierając miejsce dla borówki amerykańskiej, zwróć szczególną uwagę na jej potrzeby: dużą ilość słońca, brak stojącej wody oraz silnych powiewów wiatru. Co prawda krzew jest odporny na niskie temperatury (wytrzymuje temperaturę nawet do -25 ºC), jednak raczej unikaj miejsc wyeksponowanych na chłody. Stanowisko dla krzewu powinno być wykopane na głębokość odpowiadającą wysokości rośliny i szerokości maksymalnie 80 cm. Sadzonki umieść w odległości do 2,5 metra, zawsze nieco głębiej niż w miejscu, w którym rosły wcześniej. Najlepsza gleba dla borówki to mieszanka kwaśnego torfu (niskie pH 3,8-4,8), ziemi ogrodniczej, ewentualnie również materii organicznej. Podłoże musi łatwo przepuszczać składniki odżywcze i wodę.

jak uprawiać borówkę (2)Źródło: www.pixabay.com

Pielęgnacja borówki

Borówka amerykańska ma dość płytki system korzeniowy, wobec czego nie jest w stanie pobierać wody z głębszych warstw podłoża. Wymaga systematycznego podlewania, szczególnie zaraz po nasadzeniu i w przeciągu pierwszego roku po nim. Unikaj przesuszania!

Podcinanie

…nie jest konieczne. Borówka amerykańska reaguje na skrócenie redukcją pąków kwiatowych, a przez to z czasem maleje liczba, jak i rozmiary owoców. Do usunięcia warto przeznaczyć jedynie chore i słabe pędy, a od piątego roku należy systematycznie odcinać najstarsze pędy.

jak uprawiać borówkę (3)Źródło: www.pixabay.com

 Jak uprawiać borówkę w naturalny sposób?

Borówka jest dość odporna na ataki szkodników, jak i choroby – zrezygnuj z chemicznych preparatów również dla swojego zdrowia. Jeśli dostrzeżesz niepożądanych gości na krzewie – po prostu usuń ich ręcznie, podobnie jak osłabione liście.

jak uprawiać borówkę (4)Źródło: www.pixabay.com

Zastosowanie borówki

W jakim uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Dla zdrowia, smaku i po to, by zawsze pozostawać w dobrej formie. Te niepozorne ciemne jagody są bogatym źródłem witamin A, B, C, E, potasu, cynku, żelaza, wapnia, selenu i magnezu, a także antyoksydantów, które spowalniają procesy nowotworowe oraz oczyszczają organizm z toksyn. Przydomowa uprawa borówki powinna zainteresować kierowców i osoby, dla których niezbędny jest ostry wzrok – owoce tego krzewu są w stanie poprawić widzenie o zmierzchu i ograniczyć skutki tak zwanej „kurzej ślepoty”. Zajadanie się borówkami ma zbawienny wpływ na proces trawienia, poziom cholesterolu, zdolności poznawcze (głównie zapamiętywanie).

Za co jednak najbardziej uwielbiamy borówki? Za ich smak. Nawet spożywane na surowo są pyszne, a po przetworzeniu świetnie nadają się jako dodatek do deserów – nawet po zamrożeniu zachowują większość właściwości odżywczych.

borówka deserŹródło: www.pixabay.com

Na zdrowie i… smacznego!

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

4 komentarze do “Jak uprawiać borówkę?”

  1. Jagody i borówki po prostu ubóstwiam, jednak nigdy bym nie pomyślała, że można je samodzielnie uprawiać. Zawsze w sezonie letnim tak jak ostatnio jeździmy zbierać jagody do lasu żeby złożyć je na zimę. Będę musiała spróbować 🙂

    Odpowiedz
    • Warto spróbować, w tym sezonie już raczej nie ma co liczyć na owoce z domowej uprawy, ale może w przyszłym… ? 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz