Jak ukwiecić otoczenie kościoła?

wieże kwiatowe terra

W chrześcijaństwie kwiaty od zawsze grały ważną rolę. Ich znaczenie nie ogranicza się jedynie do estetycznego dodatku, a wręcz urasta do rangi symbolu.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Obyczaj dekorowania kościołów przetrwał wieki i mimo zmiany trendów, najważniejsza funkcja kwiatów: pięknego daru i podkreślenia miejsca jest taka sama do dziś.

Kościoły często lokowane są na starówkach, w sanktuariach lub w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, stąd brak miejsca na tradycyjnie nasadzone kwiaty, których obecność pozwoliłaby podnieść atrakcyjność i podkreślić rangę budowli. Wybrukowane place wokół kościołów są tworzone, by ułatwić organizację procesji oraz poruszanie się wiernych – dla zieleni i ogrodów nie ma już jednak miejsca.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Najważniejszym aspektem aranżowania kościołów jest dopasowanie dekoracji do przebiegu i charakteru ceremonii – nie mogą one ograniczać przestrzeni zarówno kapłanów, jak i wiernych, to szczególnie ważne w przypadku mniej rozległych świątyń. Właśnie dlatego mobilność Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych jest tak dużym atutem – ich odpowiednie ulokowanie w przestrzeni kościoła nie sprawia trudności, a w razie takiej potrzeby mogą one szybko zostać przeniesione.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Forma dekoracji musi być również dopasowana do wizualnej strony świątyni. Dobrym rozwiązaniem są Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe, których różnicowane wielkości pozwalają łatwo stworzyć harmonijną całość z resztą przestrzeni. Warto zauważyć, że niezależnie od tego, czy kościół jest stworzony pełnym przepychu stylu barkowym, czy też oszczędnym – modernistycznym, kwiatów nie może w nim zabraknąć. Aby nie zaburzyć proporcji ani stylu świątyni, wystarczy kierować się prostą zasadą: większe kwietniki H1200 lub H2400 do dużych, bogatych przestrzeni, a kompaktowe modele H1100 lub H7500 stosować w minimalistycznych lub mniejszych kościołach.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Dobrym rozwiązaniem jest kompozycja z kilku Wież Kwiatowych obsadzona roślinami stosownymi do okazji zrobi niesamowite wrażenie na obecnych w danej świątyni – i o to właśnie chodzi, ponieważ kwiaty mają w kościołach podobne zadanie jak śpiew: pomagają w obcowaniu ze świętością.

foto. Krzysztof Kowal
foto. Krzysztof Kowal

Dlaczego jeszcze Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe są tak dobrym rozwiązaniem dla kościołów? Również dlatego, że pozwalają ofiarować piękne, żywe kwiaty oraz zerwać z tradycją mało estetycznych sztucznych roślin – łatwych w pielęgnacji, ale i mało estetycznych i przeczących idei ofiarowania kwiatów, która ma wyrażać uczucia… Czy syntetyczne rośliny mogą być do tego narzędziem? Rośliny nasadzone w kwietnikach Terra mają doskonałe warunki do wzrostu, co skutkuje piękną dekoracją, o wiele lepszą, niż pokryte warstwą kurzu sztuczne rośliny.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Żywe, kolorowe kwiaty przynoszą radość i są zachętą do wychwalania Boga. Co więcej, zadbane kompozycje z wież kwiatowych ulokowane przed wejściem zagrają rolę „strażników” oraz drogowskazu, który podkreśli walory estetyczne bramy, będą również najlepszą wizytówką danego kościoła.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Warto ustawić Kaskadowe Konstrukcji Kwietnikowe już na zewnątrz – by z oddali tworzyły kwiatową drogę do świątyni. Jeśli w przestrzeni brakuje naturalnego podłoża – wiszące kwietniki pozwalają wprowadzić roślinność na latarnie. Dzięki specjalnym, solidnym uchwytom można je umieszczać w tych niedostępnych dla klasycznych pojemników miejscach. Spływające kaskady kwiatów potrafią diametralnie odmienić takie puste do tej pory przestrzenie.

wiszące wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Tak jak zmieniają się trendy w architekturze i aranżacji wnętrz, tak zmieniają się również sposoby przygotowywania i ważnych uroczystości religijnych. Niezmienny jest jednak sposób ich przeżywania oraz jeden oraz obecność jednego, niezwykle ważnego elementu: kwiatów. To właśnie rośliny od wieków gościły w tradycji kościoła – warto wybrać Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe, by stworzyć jeszcze więcej możliwości upiększenia świątyń.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wiszące wieże kwiatowe terra
Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatowe w WarszawieŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatowe ozdobione kapustąŹródło: www.wiezekwiatowe.pl