Jak ukwiecić okolice kościoła?

Terra Flower Power Wadowice

Niegdyś kościoły były lokowane na starówkach, dziś – zazwyczaj – w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej. Niestety, bardzo często wokół świątyń brak jest miejsca na tradycyjnie nasadzone kwiaty, które podnoszą atrakcyjność i podkreślają rangę budowli. Wybrukowane place wokół kościołów mają ułatwić organizację procesji oraz poruszanie się wiernych – dla zieleni i ogrodów nie ma już jednak miejsca.

Terra Flower Power WadowiceŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jest na to sposób! Niezastąpione są kaskadowe konstrukcje kwietnikowe – ich różne wielkości pozwalają łatwo stworzyć harmonijną całość z resztą przestrzeni. Niezależnie od tego, czy świątynia jest sporych, czy niewielkich rozmiarów.

wieże kwiatowe jelenia góra (7)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Świetnym przykładem uniwersalności wież kwiatowych jest Jelenia Góra. Kaskady zawitały przed dwie świątynie: bogaty architektonicznie Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa, zwany Kościołem Garnizonowym, i skromniejszą Cerkiew Św. Apostołów Piotra i Pawła.

ukwiecenie kosciołów terra group (2)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa – Sanktuarium Świętego Krzyża jest budowlą reprezentacyjną.  Co roku zaglądają do niego dziesiątki turystów, spacerujących po jeleniogórskiej starówce. Świątynia ma ponad 57 m wysokości, zdecydowanie góruje nad okolicznymi kamienicami. Dlatego żeby zieleń nie znikła przy ogromie obiektu, przed furtą stanęła kaskada H2400, która eksponuje do 180 sadzonek kwiatów. Obok tak kolorowej wieży nie da się przejść obojętnie.

wieże kwiatowe jelenia góra (11)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kilkaset metrów od sanktuarium mieści się mniejsza, ale równie piękna Cerkiew Św. Apostołów Piotra i Pawła, przed którą także stoi kaskada H2400. Prawosławna świątynia jest usytuowana nietypowo, niemal wyrasta pośrodku chodnika. Niełatwo ją przeoczyć, ale gęsta zabudowa skutecznie odwraca uwagę od dekoracji kościoła. Kaskada nie tylko ozdabia historyczną budowlę, ale dzięki swojej mobilności może być przemieszczana z miejsca na miejsce bez obawy o zniszczenie kwiatów.

wieże kwiatowe jelenia góra (10)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Konstrukcja zastosowana w Jeleniej Górze może pomieścić aż do 200 sadzonek, które po rozkwitnięciu tworzą efekt kwiecistej wieży. Dzięki tak dużej powierzchni zasadzone kwiaty mogą tworzyć różne wzory, np. szachownicę czy spiralę, zależne tylko od ludzkiej wyobraźni. Ten wielki wulkan kwiatów jest po prostu nie do ruszenia.